Kosgebkredim

PTT Personel Alım Şartları

PTT Personel Alım Şartları

PTT’de memur veya personel olarak işe girmek isteyenlerin taşıması gereken şartlar. Posta dağıtıcısı olmak için gerekli şartlar. PTT’de büro memuru olmak için hangi okul mezun olmak gerekir. Memur ve Personel alımı için gerekli olan şartlar. PTT de işe girmek için merak edilen tüm sorularınızı PTT Personel Alım Şartları  başlığı ile sizlerle paylaşmak istiyorum. Aşağıda belirttiğimiz şartları taşıyanlar yıl içerisinde yapılan alımlara başvuru yapabilirler.

PTT’de çalışmak isteyenlerin başvuruda bulunması için öncelikli şartın personel alım ilanı olduğunu belirtmek isterim. Her yıl yayınlanan bu ilanlar; personel sayısını ve aranan özel gereksinimleri belirler. Bu sebeple PTT Personel Alım İlanı yayınlandıktan sonra hangi kadroya başvuru yapacağınızı belirlemeniz gerekir. Birden fazla kadro veya pozisyon için başvuru yapılmadığından sizin için en uygun kadroyu belirlemeniz gerekmektedir. Bu hatırlatmadan sonra PTT Personel Alım Şartları Nelerdir? Sorusuna cevap vermek istiyorum.

PTT’de Çalışmak İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

Alımı yapılması planlanan kadro ve pozisyonlar belirlendikten sonra adayların başvurusunun işleme alınması adına bir takım şartları taşıyor olması gerekir. Bu şartların bazıları genel şartlar olarak bilinmekte ve her adayın taşıması gerekmektedir. Bununla birlikte kadronun özelliğine göre farklı şart veya kriterlerinde oluşması da gerekebilmektedir. Bu sebeple PTT’de çalışmak için aranan şartları şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak
 • 18 yaşından büyük olmak
 • 35 yaşını aşmamış olmak
 • Erkek adayların askerlik ile ilişiğinin bulunmaması
 • Geçerliliğini koruyan KPSS sınavından en az 70 veya üzerinde puan almış olmak
 • Görev yapmasına engel akıl veya ruh hastalığının bulunmaması
 • Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanmıyor olması
 • Geçmiş çalışma hayatında disiplin suçu nedeniyle işten çıkarılmamış olması
 • Başvuruda bulunulacak pozisyon için gerekli akademik ve özel şartları taşıyor olmak
 • Terör ve yüz kızartıcı suçlardan hüküm giymemiş olmak

PTT Sınavına Kimler Girebilir

Yukarıda belirttiğimiz şartları taşıyanlar alımı yapılacak olan kadro için başvuruda bulunabilir. Başvurunun yapılması işe giriş için tek şart değildir. Belirtilen şartları taşıyanların yaptıkları başvurular değerlendirilir ve başvuru yapanlar puan sıralamasına alırlar. Daha sonra belirlenen sayıdaki aday sözlü mülakat uygulamasına davet edilir. PTT Personel Alım Şartları arasında en çok merak edilen mülakat uygulamasında adaylar alımı yapılacak olan kadro veya pozisyonlar için uygun olup olmadığı belirlenir. Yapılacak olan görev ile ilgili sorular sorulmakla birlikte; Genel Kültür ve Kişinin kendisini ifade etme özellikleri değerlendirilir. Bu değerlendirmeden de başarılı olarak ayrılan adayların işe başlama işlemlerini yapması için belirlenen tarihlerde bilgi verilir.

PTT Personel Alımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

PTT’de işe girmek için gerekli şartları taşıyanlar görev almak istedikleri kadro veya pozisyon için başvurularını belirlenen zaman aralığında yapmak zorundadır. Yıl içerisinde PTT’nin resmi sitesinden yayınlanan ilanlara yine İnternet üzerinden başvuru yapılmaktadır.

PTT iş başvuru formu olarak bilinen bu başvuru formunu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmanız oldukça önemlidir. Gerçeğe aykırı beyanda bulunan veya formu eksik dolduranların başvuruları kabul edilmemektedir. Ayrıca başvurusu yapılmak istenilen pozisyon için sizlerden farklı bilgi veya evrak istenebilir. Genel olarak PTT Başvuru Formu içeriğinde sizlerden istenilen bilgiler şu şekilde sıralanabilir. Kişisel bilgileriniz, iletişim bilgileriniz, mezuniyet bilgileriniz ve geçmiş iş tecrübeleriniz.

PTT’de İşe Nasıl Girilir

Büro memuru, posta dağıtıcı veya teknik personel alanında PTT’de görev almak isteyenlerin hangi şartları taşıması gerektiğini yukarıda sizlerle paylaştık. Bununla birlikte PTT’de İşe Nasıl Girilir sorusu için öncelikli olarak güncel KPSS sınavından barajı geçmiş olmanız gerekmektedir. Geçmiş yıllarda bu barajın 70 puan ve üzerindeki puanlardan oluştuğu bilinmektedir.

PTT Personel Alım Şartları taşıyan, başvuru işlemlerini zamanında ve doğru bir şekilde gerçekleştiren adaylar son olarak mülakatta başarılı olmaları halinde işe girebilir. Bu arada şu konuyu da belirtmek isterim; özellikle PTT Posta Dağıtıcı kadrosunda görev almak isteyenler ikamet ettikleri adres doğrultusunda başvuru yapabilmektedir. Çalışmak istedikleri PTT şubesinin bulunduğu bölgede en az 1 yıldır ikamet ediyor olmanız gerekmektedir. Bununla birlikte açılan kadro veya pozisyonlardan sadece bir tanesine başvuruda bulunabilirsiniz.

PTT Sınavında Hangi Dersler var?

PTT Personel Alım Şartlarını taşıyan ve açılan ilanlara başvuruda bulunanlar özel bir sınava tabi değildir. Her Devlet kadrosunda olduğu gibi alımlar KPSS sınavında alınan puana göre değerlendirilir. Fakat yukarıda da belirttiğimiz gibi başvurusu kabul edilenler için mülakat uygulaması bulunmaktadır. Bu mülakatlarda alımı yapılacak kadronun gerektirdiği temel bilgiler konularında sizlere sorular sorulmaktadır. Ayrıca genel kültür ve kişinin kendisini ifade etme özellikleri değerlendirmeye alınmaktadır.  

PTT Hangi Kadrolarda Personel Alımı Yapıyor

PTT Personel Alım Şartları hakkında bilgi verdikten sonra hangi kadrolarda personel alımı yapıldığını belirtmek isterim. Yıl içerisinde farklı tarihlerde alım ilanları yayınlanmaktadır. Büro memuru ve posta dağıtıcı kadrolarının dışında PTT tarafından alım ilanı yayınlanan kadroları şu şekilde sıralamamız mümkün olacaktır.

 • Gişe Memuru
 • Büro Memuru
 • Posta Dağıtıcısı
 • Tekniker
 • Mühendis
 • Mimar
 • Avukat

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.