Kosgebkredim

Postacı Olmak İçin Gerekli Olan Şartlar

Postacı Olmak İçin Gerekli Olan Şartlar

PTT personellerinden olan posta dağıtıcısı olmak için ne yapılmalı. Kimler posta dağıtıcısı olmak için başvuruda bulunabilir. Postacı olmak için hangi okul mezunu olmak gerekir. Postacı maaşları ne kadar? Posta dağıtıcısı olmanın şartları nelerdir. PTT Posta dağıtıcısı (postacı) alımları ne zaman yapılır. Posta dağıtıcısı olmak için KPSS puanının kaç olması gerekmektedir. Postacı Olmak İçin Gerekli Olan Şartlar nelerdir başvurular nasıl ve nereye yapılır hakkında tüm merak ettikleriniz.

Postacı Olmak İçin Ne Yapılmalı

PTT teşkilatında görevli olan dağıtıcılar bilindiği üzere gönderilen postaların kişilere teslim edilmesinden sorunludur. Bir koç kişinin çocukluğundan beri olmak istediği meslekler arasında gösterilmektedir. Bu alanda iş sahibi olmak isteyenlerin öncelikli olarak taşıması gereken bir takım özel ve genel şartları yerine getirmesi gerekir. Bilindiği üzere posta dağıtıcısı olmak isteyenler öncelikli olarak KPSS sınavına girerek başvuruda bulunabilirler. Bu neden ile ilgi okullardan mezun olanlar bu sınavdan alacakları puan neticesinde başvuru imkanına sahip olabilirler. Bunun ile birlikte Devlet Memuru olmak isteyenlerde aranılan şartları da taşımak zorundadır. Ayrıca Postacı olmak isteyenler yapılacak olan mülakat sınavında başarılı olmalıdır.

Posta Dağıtıcısı Olmak İçin Kaç Puan Almak Gerekir

Posta dağıtıcı olmak isteyenler için açılan alımlara belirlenen okullardan mezun olmayanlar maalesef başvuruda bulunamazlar. 2 yıllık eğitim veren Yüksek okul mezunu olanlar bu iş pozisyonunda görev almak adına başvuruda bulunabilirler. Posta Dağıtıcısı Olmak İçin Aşağıda belirtilen Okulların birisinden Mezun Olunmalıdır.

 • Posta Hizmetleri
 • Lojistik Yönetimi
 • Uluslararası Lojistik
 • Kargo / Kargo Hizmetleri
 • Uluslararası Taşımacılık Yönetimi
 • Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik
 • Lojistik

Yukarıda belirttiğimiz bölümlerin herhangi birisinden mezun olanlar posta dağıtıcısı olmak için başvuruda bulunma hakkına sahip olurlar. Bunun ile birlikte son yapılan KPSS sınavından 60 ve üzerinde puan alanlar başvuruda bulunabilirler.

Posta Dağıtıcısı Olmak İçin Aranılan Şartlar

Posta dağıtıcısı (Postacı) olmak için aranılan şartların başında yukarıda belirttiğimiz bölüm mezunu olunmalıdır. Postacı olmak isteyenlerde aranılan şartları iki başlık halinde toplayabiliriz. Bunlar genel ve özel şartlardır. Bilindiği üzere genel şartlar tüm devlet kadrolarına başvuruda bulunmak isteyenlerin taşıması zorunlu olan şartlardır. Özel şartlar ise alım yapılacak olan kadroyu ilgilendiren şartlardır. Bu nedenle genel şartları taşıyan adayların başvuruda bulunabilmeleri için aşağıda belirttiğimiz özel şartları da taşımaları gerekmektedir.

 • 2 yıllık yüksek öğretim mezunu olmak
 • B sınıfı sürücü belgesine sahip olmak
 • A2 sürücü belgesine sahip olmak
 • Son yapılan KPSS bölümü ile ilgili alandan en az 60 puan ve üzerinde puan almış olmak
 • Erkek adaylarda en az 168 cm. Bayanlarda 160 cm boyunda olmak
 • Adayların boy ile kilo arasındaki farkın 15 ‘in üzerinde olmaması
 • Her türlü iklim ve yolculuk koşulunda çalışmasına engel sağlık sorunun bulunmaması

Yukarıda belirttiğimiz Postacı Olmak İçin Gerekli Olan Şartlar listesine uygun olanlar; bu pozisyon için açılan kadrolara başvuruda bulunabilirler. Bunun ile birlikte Devlet kadrosunda görev almak isteyenlerin taşıması gereken genel şartları da taşımaları gerekmektedir.

Posta Dağıtıcısı Mülakatı

Yukarıda belirttiğimiz şartları taşıyanların başvuruları tamamlandıktan sonra; KPSS puanına göre sıralama yapılmaktadır. Alınacak olan kadro sayısının 4 katı kadar aday son eleme olan Posta Dağıtıcısı Mülakatına katılmaktadır. Bu mülakatta aldığınız puan ile KPSS sınavından aldığınız puanın; aritmetik ortalaması alınarak puanınız oluşturulmaktadır. En yüksek puandan aşağıya doğru yapılan listeye uygun olarak Posta Dağıtıcısı Alımı gerçekleştirilir. Postacı Olmak İçin Gerekli Olan Şartlar listesi kendisine uygun olanlar bu pozisyon için başvuruda bulunabilirler.

Etiketler:

Yorumlar
 1. murat dedi ki:

  Postacı alımlarında Posta Hizmetleri bölümü dışında bölüm almak haksızlıktır yada Posta hizmetleri öncelikli olmalıdır..Biz bu bölümü boşamı okuduk Lojistik ne alaka yada Kargo biz bu bölümde Mektup Telgraf v.s dersler gördük diğer bölümler bu dediğim dersleri görmüşmü çok saçmalık bir sürü bölüm yazılmış..

 2. Anonim dedi ki:

  Merhaba bnde ptt bölümünü okudum çalışmadım ara verdim öncelikle ehliyet şart b ve a2 sonra kpss den iyi bir puan alman lazım sonra mülakatı geçmen gerek

 3. Mustafa dedi ki:

  Uzun zamandir issizim ve postaci olmaya karar verdim ancak yeterli bilgim yok nasil olabilecegim konusunda bana yardimci olabilecek kisilerden yardim bekliyorum