Kosgebkredim

Özel Araçla Seyahat İzni Almak

Özel Araçla Seyahat İzni Almak

Ülkemizdeki tüm Büyük Şehir sınırları ile birlikte Zonguldak iline giriş çıkışlar yasaklandı. Bu alanlara özel izni olmayanlar maalesef giriş çıkış yapamamakta. Belirlenen sektör ve görevli olanların dışında kalanlar buralardan çıkmak veya giriş yapmak için izin belgesine sahip olması gerekmektedir. Seyahat izin belgesi olarak bilinen bu belge nereden alınır? Kimler şehirler arası seyahat izin belgesi alabilir. Hangi durumlarda karantina ilan edilen bölgelerden çıkış yapılabilir. Karantina uygulanan bölgelere nasıl giriş yapılmalıdır. Özel Araçla Seyahat İzni Almak için nereye başvurulur. Özel araç seyahat izin belgesi kaç gün geçerlidir? Bu ve buna benzer seyahat izni ile ilgili soruların cevaplarını Özel Araçla Seyahat İzni Almak başlığı ile sizlerle paylaşıyoruz.

Seyahat İzin Belgesi Nereden Alınır

Korona salgını nedeni ile insanların birbirlerine temasının azıltılması ve yoğun virüs salgının olduğu bölgelere giriş ve çıkışların sınırlandırıldığı bu günlerde seyahat izin belgesi merak adilen konuların başında gelir. Bir ilden diğer bir ile gidecek olanlar bu izin belgesine sahip olmak zorundadır. Son günlerde 20 yaş altı ve 65 yaş üzerindeki vatandaşların bırakın iller arası yolculuk yapmayı şehir içinde bile dışarı çıkması yasaklandı. Risk grubu olarak değerlendirilen bu yaş grupları ile birlikte kronik rahatsızlığı bulananlar bu konuya oldukça dikkat etmek zorundadır. Bu uygulamaya riayet etmeyenlere maddi ve idari ceza uygulanmaktadır. Bunun dışında kalan kişiler ise bir ilden başka bir ile gitmek adına izin almak zorundadır. İlk önceleri bu işlemler ve belgeyi almak adına kaymakamlıkların kurduğu kurullara başvuruda bulunmanız gerekiyordu. Bu alanda kalabalığın engellenmesi ve izinlerin dijital ortamdan daha erişilir olduğundan İnternet üzerinden başvuru sistemine geçildi.

Özel Araçla Seyahat İzni Almak isteyenler veya şehirler arası otobüs ile yolculuk yapmak isteyenler E-Devlet üzerinden işlem yapmak zorundadır. Bunun için başvuru yapacak olanların geçerli bir E-Devlet şifresine sahip olmaları gerekmektedir. Kullanıcı bilgileri ve şifre işlemlerini yazarak E-Devlet sistemine erişim bağlayanlar bu alandan başvurularını yapabilirler.

Özel Araç Seyahat İzni Belgesi Başvurusu

Belirlenen illere seyahat etmek adına başvuruda bulunup izin belgesi almak isteyenlerin belirlenen şartlardan birisine sahip olması gerekmektedir. Sadece gezmek veya orada bulunan bir yakınını ziyaret etmek isteyenlere bu izin verilmemektedir. Bu neden ile seyahat izin belgesi almak adına kimlerin başvuruda bulunabileceğini sıralamak gerekirse;

 • 1. Dereceden yakını vefat edenler (1. derece: Anne, Baba, Eş ve Çocuklar. Bu izin belgesi başvurusu sonucunda 4 kişiye kadar seyahat izni verilmektedir.)
 • Tedavi amaçlı doktor tarafından bu illere sevk edilen hastalar
 • Herhangi bir rahatsızlığı olan ve tedavi edilmesi zorunlu olanlar
 • Son 5 gün içerisinde başka bir ilden gelen ve bulunduğu yerde kalacak yeri olmayanlar dönüş için izin belgesine başvuruda bulunabilirler.

Yukarıda belirttiğimiz şartları taşıyanlar E-Devlet sistemi üzerinden seyahat izin belgesi almak adına başvuruda bulunabilir. Bu sistem üzerinden başvuru yapacak olanlara sırası ile aşağıda belirttiğimiz soruların cevaplanması istenmektedir:

 • Başvuru Türü (Seyahat izin belgesi)
 • Belge Türü (Otobüs veya Özel araç seyahat izin belgesi başvurusu)
 • Bağlı olduğunuz il valiliği
 • İletişim adresi
 • Telefon numarası
 • E-Posta adresi
 • Başvuru yapılacak taşra teşkilatı
 • Hangi neden ile izin belgesi talep ettiğiniz
 • Başvuru metninin düzenlenmesi
 • Gitmek istediğiniz yerin adresi ve gideceğiniz kişinin iletişim bilgileri

Yukarıda belirtilen bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurarak Özel Araçla Seyahat İzni Almak için başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Yapılacak olan inceleme ile size kısa süre içerisinde SMS olarak bilgi verilmektedir. Seyahat esnasında görevlilere tebliğ etmek adına seyahat izin belgenizin bir nüshasını almayı unutmayınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.