Kosgebkredim

Kosgeb Kimlere Kredi Verir? Şartlar Nelerdir?

Kosgeb Kimlere Kredi Verir? Şartlar Nelerdir?

Kosgeb Kimlere Kredi Verir? Şartlar Nelerdir? Bir Devlet kuruluşu olan Kosgeb başta küçük ve orta ölçekli işlemeler olmak ile birlikte girişimcilere ciddi destek vermeye devam ediyor. Sizde hali hazırda olan veya yeni açmak istediğiniz iş yeri için buradan destek alabilirsiniz. Verilen destekler hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak isteyenler için Kosgeb Kimlere Kredi Verir? Şartlar Nelerdir? başlığı ile sizlere bilgi vermek istiyorum.

Girişimci adaylarına Kosgeb Destekleri

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Kosgeb tarafından verilen destekler arasında en çok başvuru girişimcilik alanında olmaktadır. Yeni bir iş yeri açmak isteyenler (girişimciler) verilen hibe ve faizsiz kredi desteği alabilmek adına başvuruda bulunmaktadır. Yıl içerisinde yapılan başvuruların büyük bir bölümünü de bu yeni girişimci adayları oluşturmaktadır. Başvurusu kabul edilenlere ise hibe yani geri ödemesiz hibe desteğinin yanında faizsiz geri ödemeli kredi desteği de verilmektedir. Sizde verilen bu destekler sayesinde hayalini kurduğunuz yeni bir iş yerine kavuşabilir hatta kendi işinizin patronu olabilirsiniz. Bu neden ile girişimcilere verilen kosgeb destekleri nasıl ve kimlere verilir dile merak edenlere ayrıntılı bilgi vermek istiyorum. Kosgeb Kimlere Kredi Verir? Şartlar Nelerdir? sorusu için verilecek olan cevaplar aşağıda belirtilmiştir.

Kosgeb Kimlere Girişimci Desteği Verir

Yeteri kadar sermayesi olmayanlar kendi işlerini kurmak adına finansal desteği kosgeb birimine başvurarak temin edebilirler. Tabi ki bu imkandan yararlanmak isteyenlerin belirli şartları taşımaları gerekmektedir. Bu şartların neler olduğu aşağıda belirtilmiştir. Bu şartları taşıyanlar en yakın kosgeb müdürlüğüne giderek başvuruda bulunabilirler.

 • Girişimcilik belgesine sahip olmak
 • 18 yaşından büyük olmak
 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak
 • Desteklenen sektörler arasında bir iş yapmak istemek
 • Geçmiş yıllarda kosgeb imkanlarından yararlanmamış olmak
 • Yapılacak iş ile ilgi İş Planı hazırlamak
 • Herhangi bir iş yerinde SGK lı olarak çalışmıyor olmak
 • Bir iş yeri sahibi veya % 50 oranında bir iş yerine ortaklığı bulunmamak

Belirttiğimiz bu şartları taşıyanlar hibe ve faizsiz kredi desteği için başvuruda bulunabilirler. Başvuru sahipleri ister bayan isterse erkek olabilirler. Bu konuda herhangi bir ayrım yapılmamak ile birlikte. Bayan, Engelli, Gazi ve Şehit yakınlarına pozitif ayrıcalık sunulmaktadır.

Kosgeb Başvurusu İçin Gerekli Olanlar

Girişimcilerin bu imkanlardan yararlanmaları adına taşıması gereken şartlar yukarıda belirtilmiştir. İlk sırayı alan şart ise belirtildiği üzere Girişimcilik Belgesine sahip olmaktır. Bu belgeye sahip olmayanlar maalesef girişimcilik alanında verilen imkanlara başvuruda bulunamazlar. Bunun için hibe almak isteyenler öncelikli olarak bu belgeyi almak adına girişimcilik kursuna katılmalıdır. Bu kurs yılın her döneminde belirli aralıkla açılmakta olup 32 saatte tamamlanmaktadır. Bu kursu başarılı olarak tamamlayan adaylar iş palının hazırlamayı  ve yapacakları iş için başvurunun nasıl yapılacağını öğrenirler. Sizde bu imkanlardan yararlanmak istiyorsanız bu kurslara muhakkak katılmalısınız.

Kosgeb Girişimciye Ne Kadar Destek Verir

Yukarıda belirttiğimiz şartları taşıyanların yaptıkları başvuruların kabul edilmesi halinde 2 farklı destek almaya hak kazanırlar. Bunlardan birincisi ve en çok tercih edileni ise 50 Bin Liralık Hibe desteğidir. Bu destek tamamen geri ödemezi olarak verilmektedir. Bunun yanında kosgeb hibe ile iş kuran girişimcilere 100 bin liraya kadar teminat göstermek ve geri ödemek üzere faizsiz kredi desteği de verilmektedir. Bu faizsiz kredi isteğe bağlı olarak verilmek ile birlikte makine ve teçhizat alımlarında kullanılmaktadır.

İşletmelere Verilen Kosgeb Destekleri

Kosgeb Kimlere Kredi Verir? Şartlar Nelerdir? sorusunda ikinci sırayı işletme sahipleri almaktadır. Faaliyeti devam eden iş yeri sahiplerine belirli zaman ve dönemlerde faizsiz kredi desteği adı altında destekler verilmektedir. Son olarak Nefes Kredisi olarak bilinen ve ilk yılı geri ödemesiz faizsiz kredi imkanı sunulmuştur. Bu tür krediler neredeyse her yıl verilmek ile birlikte bu imkandan yararlanmak isteyenlerin kayıtlı bir kobi olması gerekmektedir. Bunun ile birlikte işletmelerin beyannamelerinin güncel olmaları diğer bir şart olarak dikkat çekmektedir. Ayrıca işini büyütmek isteyen işletmeler kosgeb tarafından verilen kredi desteklerine başvuruda bulunabilirler.

Etiketler:

Yorumlar
 1. Derya dedi ki:

  Kendi is uerimi acmak uzere bazi fikirlerim var ama kosgebden kredi alabilir miyim bilmiyorum, kosgebden hangi durum ve sartlarda kredi veya destek alabilirim