Kosgebkredim

KOSGEB Engelli Hibesi ve Faizsiz Krediler

KOSGEB Engelli Hibesi ve Faizsiz Krediler

Kosgeb tarafından verilen hibe ve faizsiz kredi imkanlarına başvuruda bulunmak isteyen engellilerin yapması gerekenler. Kosgeb engellilere ne kadar hibe vermektedir. Engellilere kosgeb tarafından verilen faizsiz kredi destekleri ne kadar? Sizde kendi işinizi kurmak adına gerekli olan sermayeyi kosgeb ile temin edebilirsiniz. % 40 ve üzerinde engelli raporuna sahip olan vatandaşlarımız KOSGEB Engelli Hibesi ve Faizsiz Krediler imkanlarından yararlanabilirler.

Engellilere Hibe Desteği

Engelli vatandaşlarımızın kendi işlerini kurmaları adına devlet desteği ile bir takım hibeler verilmeye devam ediyor. Sizde % 40 ve üzerinde bir engelle sahip olduğunuzu rapor ile ispatlayabilirseniz bu imkan yararlanabilirsiniz. Bu sayede tarafınıza verilecek olan geri ödemesiz hibe desteği alabilir ve kendi işinizi kurabilirsiniz. Engellilerin devlet hibesi kapsamlarından yararlanması için yapması gerekenler ve kosgeb engelli hibesi şartları hakkında ayrıntılı bilgi aşağıda belirtilmiştir. Sizde bu şartları yerine getirirseniz bu imkandan yararlanabilir ve kendi işinizin patronu olabilirsiniz.

Kosgeb Engelli Girişimcilik Eğitimi

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi engellilerin kendi iş yeri kurmaları adına 50 bin lira geri ödemesiz hibe alma hakkı bulunmaktadır. Tabi ki bu imkandan yararlanmak isteyenlerin yapması gereken bir takım uygulamalar bulunmaktadır. Bunların neler olduğunu belirtmek gerekirse; Öncelikli olarak engelli vatandaşlarımızın engelli olduklarını belirten sağlık raporuna ihtiyaçları vardır. Engelli Raporu vermeye yetkili sağlık kuruluşlarından alınacak olan bu raporun en az % 40 ve üzerinde bir orana sahip olunması gerekmektedir. Bu belgeyi temin edenlerin ise yapması gereken bir diğer kural ise Kosgeb Girişimcilik Kursuna katılmak olacaktır. Yılın her döneminde her bölgemizde belirli tarihler aralığında açılan bu kurslara katılmayanlar maalesef bu tür imkanlara başvuruda bulunamazlar. Toplam 32 saatlik bu kurs tamamen ücretsiz olarak verilmektedir.

Kosgeb ve İşkur aracılığı ile düzenlenen bu kurslar sayesinde alacağınız girişimcilik belgesi ile bu imkanlara başvuruda bulunabilirsiniz. Ayrıca bu kurslara katılan engelli vatandaşlarımız girişimcilik, başarı işletmenin nasıl kurulması gerektiği, rekabet ortamında işletmenin ayakta kayması adına yapılacak adımlar ve işletme hakkında farklı bilgilere sahip olacaklar. Bu kursu katılıp girişimcilik belgesini alanlar kosgeb tarafından desteklenen sektörler arasından belirleyeceği bir iş için başvuruda bulunabilir. Başvuruda bulunacakların yapmak istedikleri iş ile ilgili iş planı, engellilik oranını belirten rapor ve girişimcilik belgeleri ile birlikte bağlı bulundukları kosgeb birimlerine başvurması gerekir.

Engellilere 50 Bin Lira Devlet Desteği

Yukarıda da belirttiğimiz gibi engellilerin kendi ayakları üzerinde durmaları, başarılı işletmelerin açılması adına bu destek verilmektedir. Kosgeb bu desteği yılın her döneminde vermeye devam ediyor. Yani kısacası bu tür bir imkandan yararlanmak isteyenlerin yılın herhangi bir dönemini beklemeleri gerekmiyor. İstedikleri zaman şartları taşımaları halinde başvuruda bulunabilirler. İş planı, engelli oranını belirten rapor ve girişimcilik belgesi ile birlikte desteklenen sektörler için başvuran engellilere 3 garklı türden toplamda 50 bin lira hibe verilir. Bu desteklerin neler olduğunu kısaca hatırlatmak gerekirse;

Engelli İşletme kuruluş desteği adı altında iş yerinin açılış işlemleri için gerekli olan evrakları hazırlamanız adına 2 bin lira nakdi hibe verilmektedir.

Engelli Kuruluş dönemi makine, teçhizat, ofis donanım ve yazılım desteği kapsamında hibe almaya hak kazanan engellilere 18 bin liralık bir destek verilmektedir.

Engelli İşletme giderleri desteği adı altında iş yerinin belirli ihtiyaçlarının karşılanması adına 30 bin liralık bir hibe desteği verilmektedir.

Verilen bu üç desteğin toplamı 50 bin liradır ve bunun herhangi bir geri ödemesi bulunmamaktadır. Bunun ile birlikte kosgeb girişimcilik desteği ile bir iş yeri açanlar isteğe bağlı olarak kredi desteğinden yararlanabilir. İş yerinin açıldığı tarihten itibaren 2 yıl içerisinde bu imkandan yararlanabilirsiniz. İşyerini veya makinelerini büyütmek isteyenler 100 bin liraya kadar faizsiz olan bu kredi imkanından yararlanmak adına başvuruda bulunabilirler.

Sizde yukarıda belirttiğimiz KOSGEB Engelli Hibesi ve Faizsiz Krediler ile kendi işinizi kurabilirsiniz. Kosgeb dışında isteyenler bankaların engellilere vermiş olduğu engelli iş kurma kredi imkanlarına da başvuruda bulunabilirler.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.