Kosgebkredim

Kaz Yetiştiriciliği İçin Devlet Hibesi Almak

Kaz Yetiştiriciliği İçin Devlet Hibesi Almak

Son dönemde kanatlı hayvan yetiştiriciliği yapanların bir çoğu kaz yetiştiriciliği hakkında bilgi almak istemektedir. Ülkemizde Erzurum, Kars ve Van illerinde yoğun olarak yetiştirilen Kazlar bir çok ailenin geçim kaynağı olmaktadır. Sizde kanatlı hayvan yetiştiriciliği yapmak istiyorsanız getirisi yüksek olan kaz yetiştiriciliğini düşünebilirsiniz. Bu neden ile Kaz Yetiştiriciliği İçin Devlet Hibesi Almak isteyenler ve bu alanda daha fazla bilgi sahibi olmak isteyenler için yaptığımız araştırmayı paylaşmak istiyoruz. Kaz yetiştirmek isteyenler nelere dikkat etmeli? Kimler kaz yetiştiriciliği için destek alabilir. Hangi banka kaz yetiştiriciliği kredisi vermektedir. Hangi bölgemizde kaz yetiştirilebilir. Kaz ve Kaz yetiştiriciliği hakkında merak ettiğiniz soruları Kaz Yetiştiriciliği İçin Devlet Hibesi Almak başlığı ile paylaşıyoruz.

Kaz Yetiştirmek Mantıklımıdır?

Hayvancılık alanında faaliyet gösteren veya göstermeyi planlayanların bir çoğu bu işi düşünebilir. Kaz yetiştirmek ve satmak ciddi anlamda karlı işler arasında gösterilmektedir. Bu işi Ülkemizin bir kaç ilinde yüksek sayıda yapanlar olsa da hemen hemen her bölgesinde yapmak mümkündür. Yapı itibari ile soğuk iklimi seven bu hayvanlar için karasal iklim sahibi olan bölgeler daha elverişlidir. Eti lezzetli olan bu kanatlı hayvanın ayrıca tüyleri ve ciğerleri için besleyenler bulunmaktadır. Bu işi yapacak olanların yapmak istedikleri kaz yetiştirme türüne göre kaz ırkını belirlemeleri gerekmektedir.

Yumuşak ve ısıtıcı olan kaz tüyleri ile yastık, yorgan ve mont yapılmaktadır. Kazları tüyü için yetiştirmek isteyenlerin EMDEN cinsi kaz beslemesi gerekmektedir. Beyaz renkte olan bu kaz türü ile sizde iyi bir kazanç elde edebilirsiniz. Bunun dışında yukarıda da belirttiğimiz gibi yumurta, eti ve ciğeri içinde bu işi yapabilirsiniz.

Kaz Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır

Eti son derece lezzetli olan bu hayvanı satma konusunda üreticiler herhangi bir sıkıntı yaşamamaktadır. Yetiştirilecek olan kazlar otlar araziyi sevdiğinden dolayı buna uygun bir alan belirlenmelidir. Suyu seven bu hayvanlar herhangi bir gölet veya su birikintisi olmadan da rahatlıkla bakılabilir. Tabi ki bazı kaz türleri su içerisinde çiftleştiği için mümkünse bu işi yapacak olanlar bunlar için bir su birikintisi hazırlamaları faydalarına olacaktır. Yılın her dönemi yumurta verimi olmayan kazlar Ocak ayı ile Temmuz ayları arasında yumurta yaparlar. Yumurta verimi düşük olan bu hayvanların çoğaltılması adına bu dönemde döllü yumurta verimine azami dikkat gösterilmelidir. Ortalama 5 dişi kaza 1 erkek kaz düşecek şekilde bir hesaplamanın yapılması gerekmektedir. Bazı erkek kazlar tek eşli olarak yaşamayı tercih edebilirler. Bu gibi durumlara dikkat ederek kaz sürüsünde bulunan erkek nüfusunu kontrol etmeniz gerekebilir. 30 günlük kuluçka dönemi geçiren kazların bakımı kolay ve hastalıklara karşı dayanıklı olması bir çok masraftan sizi kurtarmaktadır.

Taze ot ile beslenmeyi seven kazlar ortalama besin masraflarının % 30 ile % 40 ını sadece bahçedeki otlardan karşılamaktadır. Bu da sizin yem giderlerinizin azalmasını sağlamaktadır. Ayrıca hastalıklara karşı dirençli olan kazlar için minimum seviyede kullanacağınız ilaç giderleri de ayrı bir avantajdır.

Kaz Beslemek İçin Hibe Almak

Yukarıda kaz yetiştiriciliği hakkında verdiğimiz kısa bilgiden sonra Kaz Yetiştiriciliği İçin Devlet Hibesi Almak mümkün mü sorusuna cevap vermek istiyorum. Bilindiği üzere bu tür hayvancılık yapmak isteyenler için verilen destekler Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından düzenlenmektedir. Kanatlı hayvan besiciliği adı altında bulanan kaz yetiştiriciliği için belirli dönemlerde işletme kurmak adına destek verilmektedir. Geçtiğimiz yıllarda bu işi yapmak için gerekli teçhizat ve makine alımı gibi giderlerin karşılanması adına 750 bin liraya kadar kredi hibe desteği verilmekteydi. 2020 yılında henüz bu konuda bir destek verilip verilmeyeceği belirtilmemektedir. Bu konu hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak isteyenler bağlı bulundukları Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine giderek ayrıntılı bilgi alabilirler.

Kaz İşi Yapmak İçin Bankadan Kredi Almak

Yeni bir iş kurmak isteyen ve kuracakları işin hayvancılık alanında olmasından dolayı bir çok bankadan kredi almanız mümkün. Hayvancılık kredisi adı altında verilen bu kredi desteği içerisinde kanatlı hayvan yetiştiriciliği alanında verilen bu krediler hem özel hem devlet bankaları tarafından verilmektedir. Bu işi yapmak adına yeteri kadar sermayesi bulunmayanlar Hayvancılık kredisi başvurusunda bulunarak gerekli finansal desteği alabilirler. Uzun vade ve düşük faiz oranı ile verilen bu krediler ile sizde kendi kaz çiftliğinizi kurabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.