Kosgebkredim

İşkur Engelli Destekleri 2019

İşkur Engelli Destekleri 2019

İşkur engelli hibesi 2019 imkanları hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler. Kendi işini kurmak isteyen engellilere Devlet tarafından geri ödemesiz olarak verilen destekler. Faizsiz kredi imkanları ile yapılacak işler hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak isteyenler. İşkur Engelli Destekleri 2019 yılında hangi ayda verilecek. Kimler işkur desteklerine başvuruda bulunabilir. İşkur tarafından verilen hibe ve faizsiz kredilere başvurmak isteyenlere aranılan şartlar nelerdir. İşkur Engelli Destekleri 2019 imkanları hakkında tüm merak edilenler.

Engellilere İş Kurmak İçin Destek

Ülkemizde yaklaşık olarak 5 milyon engelli bulunmaktadır. Bu engellilerin bazıları evde bakıma muhtaç olmak ile birlikte kendi ayakları üzerinde duranların sayısı da bir hayli fazladır. Engelli olduğu için hayata küsmeyen ve kendi ayakları üzerinde durmak isteyen binlerce engelli kendi işini kurmak adına girişimlerde bulunmaktadır. Amam maalesef bunlardan bir çoğu iş kurmak için yeteri kadar sermayeye sahip olmadıkları için hayallerini ertelemek zorunda kalırlar. Bu durumun ortadan kalkması ve ülkemizde yaşayan ve kendi işini kurmak isteyen  engellilere destek olmak adına bur takı politikalar uygulama alında. Bu uygulamalar neticesinde ise binlerce engelli vatandaşımız kendi işleri kurdu ve kendi işlerinin patronu oldu. Bunun ile birlikte binlerce kişinin çalışıp para kazanmalarına da olanak sağladılar. Sizinde kendi işini kurmak için bir hayaliniz varsa gerekli olan sermaye desteğini İşkur Engelli Destekleri 2019 imkanları ile karşılayabilirsiniz.

İşkur Engelli Girişimci Destekleri 2019

Yeni bir iş kurmak isteyenlere girişimci denildiği bilinmekte. Bu neden ile de yapılan desteklerde girişimci desteği ismini sıklıkla duymuşsunuzdur. İşkur da girişimci engelli adaylarına bir takım destekler vermeye 2019 yılında da devam etmekte. Girişimciliğin desteklenmesi, başarılı işletmelerin kurulması ve engelli vatandaşlarımızın iş sahibi olmaları adına bir takım uygulamalar bulunmaktadır. Bu uygulamaların başını da Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri çekmektedir. Bilindiği üzere girişimcilerin destek almaları için öncelikli olarak bu konuda bir eğitime  tabi tutulmaları gerekmektedir. Bu eğitimler İşkur ve Kosgeb destekli olduğundan dolayı tamamen ücretsizdir, 18 yaşını dolduran tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı engelli bireyler bu eğitimlere katılabilirler. Yılın belirli dönemlerinde açılan bu eğitimler 32 saatlik bir eğitim olarak bilinir.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerinde engelli vatandaşlarımıza başarılı bir işletmenin nasıl kurulması gerektiği, Rekabet ortamında nasıl ayakta kalınacağı gibi temel bilgiler verilmektedir. Bu eğitim tamamlayan herkes verilen imkanlardan yararlanmak adına başvuruda bulunabilirler.

İşkur Engelli Hibesi

Yeni bir iş kurmak için verilen sermayelerin geri ödememesi olmaması durumunda verilen destekler hibe olarak tanımlanmaktadır. Engellilerin kendi işlerini kurmaları adına İşkur tarafından hibe yani geri ödemesiz destek verilmeye devam ediliyor. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi girişimcilik eğitimine katılan engelliler bu imkanlara başvuruda bulunabilirler. Açılmak istenilen işin verilen destek programına uyması karşılığında geri ödemesi olmamak kaydı ile 50 bin lira hibe desteği verilmektedir. İşkur Engelli Destekleri 2019 yılında da 50 bin lira olarak verilmeye devam ediyor. İşletme kuruluş desteği, kuruluş dönemi makine ve teçhizat alımının yanında işletme desteği olarak 3 ana başlıkta toplanmaktadır. Verilen bu destekler ile sizde kendi işinizi kurabilir ve bu hayatta kendi ayaklarınızı üzerinde durabilirsiniz.

İşkur tarafından verilen destekler sadece bunun ile sınırlı değildir. Kosgeb İle İşkur ortaklığında geliştirilen bu programda işletmesini büyütmek ve geliştirmek isteyenlere 50 bin liralık hibenin yanında geri ödemeli olmak kaydı ile 100 Bin Liraya kadar da faizsiz kredi imkanı tanınmaktadır. Bu isteğe bağlı olmak üzere verilen bir destektir. Kosgeb tarafından engellilere verilen destekler hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak isteyenler Engellilere KOSGEB Desteği başlıklı yazımızı okumalarını tavsiye ederim.

İşkur Engelli Desteği Şartları

Yukarıda belirttiğimiz engellilerin kendi işlerini kurmaları adına verilen 50 bin liralık hibe ve 100 bin liralık faizsiz kredi imkanından yararlanmak isteyenlerin taşıması gereken şartlar bulunmaktadır. Bu şartların neler olduğu hakkında bilgi vermek gerekirse;

  • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak
  • En az % 40 ve üzerinde engelli olduğunu belirtir sağlık raporunun olması
  • 18 yaşından büyük olmak
  • Sigortalı olarak bir iş yerinde çalışmıyor olmak
  • Kendisine ait bir iş yerinin olmaması
  • Bu imkandan ilk defa yararlanıyor olmak

Yukarıda belirtilen şartları taşıyan engelli vatandaşlarımız engelli girişimcilik belgeleri ile birlikte bulundukları bölgedeki İşkur birimlerine giderek başvuruda bulunabilirler. Yapılan başvurular bu birimdeki yetkililer tarafından değerlendirilmekte olup onay verilenler bu imkandan yararlanabilirler. Başvurusu kabul edilenler alacakları İşkur Engelli Destekleri 2019 imkanları ile kendi işlerinin patronu olabilirler. Verilen bu destek hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak isteyenler www.iskur.gov.tr adresinden bilgi alabilirler.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.