Kosgebkredim

İnfaz Koruma Memuru Olmanın Şartları Nelerdir

İnfaz Koruma Memuru Olmanın Şartları Nelerdir

Gardiyan diğer adı ile İnfaz ve Koruma Memuru son yıllarda bir çok kişinin; Devlet kadrosunda işe girmek için tercih ettiği mesleklerin başında gelmektedir. Düzenli maaş veya Devlet güvencesi ile çalışmak isteyenler son zamanlarda gardiyan olmak için Cezaevlerine başvuru yapmakta ve sınavlara girmektedir. Pekala bu işi yapmak isteyenlerin en çok merak ettiği İnfaz Koruma Memuru Olmanın Şartları Nelerdir. Gardiyan maaşları ne kadar? sorularının cevaplarını sizler ile paylaşmak istiyorum.

İnfaz ve Koruma Memuru (Gardiyan) Nasıl Olunur?

Devlet memurluğu arasında bulunan bu mesleği yapmak isteyenlerin öncelikli olarak; lise veya üstü bir diplomaya ihtiyaçları olacaktır. Görevinin gerektirdiği şartları taşıması ve bütün devlet memurları gibi KPSS sınavlarına girmiş olmaları ve en az 70 veya üzeri puan almaları gerektirmektedir. Devlet memurlarının büyük bir bölümü merkezi atama usulüne göre belirlenmekle birlikte gardiyanlar için durum biraz daha farklılık göstermektedir. Yapılacak olan görevin sorumluluğu ve fiziki şartlarından dolayı gardiyan olmak isteyenler; yukarıda belirttiğimiz şartlara ilave olarak Mülakat sınavlarına tabi tutulmaktadır.

İnfaz Koruma Memuru Olmanın Şartları Nelerdir araştırma yapanlar Görev almak istediği cezaevinin bağlı bulunduğu Adliyelerde bulunan Adalet Komisyonları tarafından boy kilo ölçümleri yapılmaktadır. Boy ve kilo ortalamaları verilen standartlar içerisinde bulunanlar ise sözlü mülakata katılmaya hak kazanırlar. Adalet komisyonları tarafından yapılan mülakat ve KPSS sınav puanlarının ortalaması alınarak belirlenen puan kapsamında atanmaları gerçekleştirmektedir.

Gardiyan Olmak İçin Aranılan Fiziki Şartlar

Ülkemizde bulunan Cezaevleri gerekli olan gardiyan ihtiyaçlarını karşılamak adına Adalet Bakanlığı tarafından personel alımı talebinde bulunmaktadır. Bakanlık tarafından yapılan inceleme sonucunda ihtiyacın karşılanması adına gerekli sayıda personel alımı için gerekli ilanlar yayınlanır. Bu göreve talip olanlar ise İnfaz ve Koruma Memuru talebinde bulunan cezaevinin bağlı bulunduğu Adliye Komisyonuna şahsen başvuruda bulunması gerekir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu meslek grubunda görev almak isteyenler; belirli fiziki şartları yerine getirmek zorundadır. Polis alımlarında olduğu gibi Gardiyan alımında da belirlenen bir fiziksel kural vardır.

Bayan infaz ve koruma memuru olmak isteyenlerin 1.60 cm ve üzerinde; erkek infaz ve koruma memuru olmak isteyenlerin 1.70 cm üzerinde bir boya sahip olmaları gerekmektedir. Bununla birlikte Gardiyan olmanın şartları arısında boy kilo indeksinin hesaplanması yapılmaktadır. Kilonuz ile boyunuz arasındaki fark 13 den fazla 17 den az olamaz. Örnek vermek gerekirse 1.80 cm boyunda olan bir adayın kilosu en fazla; 93 kg dan fazla 63 kg dan az olamaz. Bu kriteri taşımayanlar maalesef elenmekte ve mülakat sınavına katılamamaktadır.

İnfaz ve Koruma Memuru Mülakatı Nasıl Yapılır

Yukarıda belirttiğimiz mezun olunan okul şartı, KPSS’den en az 70 puan şartı ve görevin gerektirdiği fiziksel şartları taşıyanlar; gardiyan olabilmek için son sınav şekli olan mülakata katılma hakkı kazanırlar. Mülakatlar personel alımının yapılacağı cezaevinin bağlı bulunduğu Adliye Saraylarında yapılmaktadır. Burada bulunun Adalet Komisyonları tarafından düzenlenen bu mülakatta alacağınız puan ve KPSS puanınızın ortalaması alınarak; bir sıralama oluşturulur ve alınacak olan personel bu liste sıralamasına göre belirlenir. Adalet Komisyonu başkanı, Cumhuriyet başsavcısı, Hakim ve Adalet komisyonu müdürleri tarafından gerçekleştirilen bu  mülakatlarda; Gardiyan olmak isteyenlere sorulan sorular belirli kriterlere göre hazırlanmaktadır. Toplamda 100 puan üzerinden yapılan bu sözlü sınavın konuları aşağıda belirtilmiştir.

  • Görevin gerektirdiği mesleki bilgiler (40 puan)
  • Atatürk ilkeleri ve inkılap tarihi (20 puan)
  • Genel kültür (20 puan)
  • Bir konuyu kavrama ve ifade yeteneği (20 puan)

Sizde cezaevlerinde görev yapmakta olan İnfaz ve Koruma Memuru kadrolarında görev almak istiyorsanız; yukarıda belirttiğimiz şartlar ile ilanı yapılan gardiyan alımı ilanlarına başvuruda bulunabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar
  1. Talat dedi ki:

    Ben de bircok kisi gibi infaz koruma memuru olmak istiyorum bana yardimci olun