Kosgebkredim

İlgilinin Atanacağı Kadronun Gerektirdiği Mesleki Bilgiler Mülakatı

İlgilinin Atanacağı Kadronun Gerektirdiği Mesleki Bilgiler Mülakatı

İnfaz ve Koruma Memuru olmak isteyen adayların sözlü mülakatta tarafına yöneltilebilecek olan sorular. Geçmiş yıllarda infaz koruma memuru alımı sözlü mülakat uygulamasında çıkmış sorular. Mülakata gitmeden önce göz atılması gereken konular nelerdir. Geçmiş yıllarda mülakat sınavında çıkmış sorular ve cevapları. Mülakata takım elbise ile gitmek avantaj sağlar mı? Bayan adayların mülakatta dikkat etmesi gerekenler. İlgilinin Atanacağı Kadronun Gerektirdiği Mesleki Bilgiler Mülakatı ve bu mülakatta çıkmış soru örnekleri.

İnfaz Koruma Memuru Mülakatı Nasıl Yapılır

Cezaevlerinde görev almak için İnfaz ve Koruma Memuru olmak isteyenler bilindiği üzere mülakat uygulamasına tabi tutulmaktadır. KPSS puanı ile yapılan başvurudan sonra fiziki yeterlilik uygulaması ve sözlü mülakat sınavlarına tabi tutulurlar. KPSS puanı yeterli olan ve sıralamaya giren adaylar ilk olarak fiziki yeterlilik sınavına tabi tutulurlar. Burada bayan adayların en az 160 cm ve üzerinde boya, erkek adayların ise 170 cm ve üzerinde boya sahip olmaları gerekmektedir. Bunun ile birlikte boy kilo indeksleri hesaplanmaktadır. Örnek vermek gerekirse 170 cm boyunda olan bir adayın en fazla +13 kilo yani 83 kg olması ve -17 53 kg olması gerekmektedir. Bu ölçüm işleminde kriterlere uyanlar da son olarak sözlü mülakat uygulamasına alınırlar. Bu sözlü mülakatta 4 ana başlıkta değerlendirilir ve sorular bu konulardan belirlenir. Bunlar Genel Kültür, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Bir Konuyu Anlama ve İfade Etme Yeteneği ile birlikte İlgilinin Atanacağı Kadronun Gerektirdiği Mesleki Bilgiler olarak belirlenmiştir.

Belirtilen bu konular arasında belirlenen sorulardan tarafınıza sorulacak olan sorulara doğru cevap vermeniz gerekmektedir. Verdiğiniz doğru cevapların en az tarafınıza 70 puan getirmesi gerekmektedir. 70 puanın altında bir puan alan aday maalesef elenmektedir. Buradan alacağınız puan ile birlikte KPSS puanınızın ortalaması alınmakta ve nihai başarı sıralamanız belirlenmektedir. Bu neden ile İnfaz ve Koruma Memuru Mülakat Sınavı hayati bir öneme sahiptir. Bu uygulamada size en yüksek puan da İlgilinin Atanacağı Kadronun Gerektirdiği Mesleki Bilgiler Mülakatı soruları belirleyici olacaktır. Bu neden ile bu konudan gelecek olan soruları doğru cevaplamanız puanınızın yüksek olmasına ve diğer adayların önüne geçmenizi sağlayacaktır.

Mülakatta Başarılı Olmanın Sırrı Nedir

İnfaz koruma memuru olmak için adayların mülakat sınavında verecekleri doğru cevaplar kadar bu sınav esnasında sergilediği durumda oldukça önemlidir. Bu sınav boyunca heyecan durumunuz, el kol hareketleriniz, mimikleriniz ve tepkileriniz ile birlikte giyim tarzınız da oldukça önem arz etmektedir. Bu neden ile bu sınava girecek olan adayların bu kurallara oldukça önem göstermesi yararlarına olacaktır. Öncelikli olarak şunu belirtmek isterim ki bu tür mülakatlarda görünüş ve ilk izlenim oldukça önemlidir. Bu neden ile mülakata giderken giyiminize dikkat edin. Mümkünse takım elbise ve koyu renkleri tercih edin. Bilindiği üzere koyu renkler bu konuda kararlı ve resmi bir görünüm kazandırmaktadır. Bunun ile birlikte içeri girerken dik ve emin adımlarla ilerleyin. Tarafınıza soru sorulduğu zaman soruyu soran kişinin yüzüne bakarak cevap vermekten kaçınmayınız. Ses tonunuz da bu konuda oldukça etkili olacaktır. Kısık veya şiddetli bir ses tonu kullanmaktan kaçınmalısınız. Bilemediğiniz bir soru olduğunda kesinlikle bilmiyorum diye olayı kapatmayın ve hatırlatma zorluk çektiğinizi, heyecanlandığınızı belirterek kibar bir şekilde geçiştirmeye çalışın. Bu arada tarafınıza oturun denilmeden veya müsaade istemeden kesinlikle oturmayın. Bu kurallara dikkat edenler diğer adaylara oranla bir adım önde olurlar.

Mülakatta Sorulan Sorular Nasıl Hazırlanır

Adli Yargı Komisyonu tarafından belirlenen sorular yukarıda belirttiğimiz konular içerisinden titizlikle belirlenmektedir. Genel kültür soruları bilindiği üzere son güncel konular arasından sorulmak ile birlikte Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi soruları bilindik soruların dışına çıkmaz. Bu uygulamada en çok dikkat etmeniz gereken konu ise İlgilinin Atanacağı Kadronun Gerektirdiği Mesleki Bilgiler Mülakatı olacaktır. Bu genel olarak bilenen konuların dışında bu meslek ile ilgili soruları kapsamaktadır. Bu neden ile aşağıda bu güne kadar bu konu hakkında sorulmuş mülakat sorularına çalışmanız yararınıza olacaktır.

 • İnfaz Korumam Memurunun Görev ve Sorumlulukları Nelerdir
 • İnfaz ve Koruma Memurunun Üstlerini Sayınız
 • İnfaz ve Koruma Memurunun mahkum üzerindeki yaptırımları
 • İnfaz ve Koruma Memurunun sınırları nelerdir
 • Cezaevlerinde görev yapan diğer personeller
 • Ceza İnfaz etmek ne demek
 • Cezaevi savcısının görev ve yetkileri
 • Açık Ceza evi ne demek
 • Kapalı Cezaevi ile Açık Cezaevi arasındaki fark nedir
 • Türkiye toplam kaç cezaevi bulunmakta
 • Türkiye’de toplamda kaç mahkum bulunmakta
 • Suç  türleri arasında en çok hangisi bulunmaktadır
 • Müebbet ceza alan bir mahkum kaç yıl cezaevinde kalır
 • Hükümlülerin hakları nelerdir
 • Cezaevinde isyan çıkarsa ne yapılmalı
 • Cezaevi dış güvenliğini kimler sağlar
 • Cezaevinin iç güvenliğini kimler sağlar
 • Cezaevi Müdürü ve Görevleri
 • Başvuru yapmış olduğunuz cezaevi hakkında bilgi sahibimisiniz
 • Neden infaz ve koruma memuru olmak istiyorsunuz
 • İnfaz ve Koruma Memuru ne anlama gelir
 • Türkiye’de kaç çeşit cezaevi bulunmaktadır.
 • Cezaevine girmiş bir tanıdığınızı ziyarete gittiniz mi

Yukarıda belirttiğimiz infaz ve koruma memuru İlgilinin Atanacağı Kadronun Gerektirdiği Mesleki Bilgiler Mülakatı esnasında en çok sorulan sorular olarak dikkat çekmektedir. Sizde bu soruların cevaplarını araştırarak bu konuda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.