Kosgebkredim

Hayvan Besi Destekleri 2019

Hayvan Besi Destekleri 2019

Yerli besicilik yapanlara bir destek daha geldi. 2019 ocak ayından itibaren yerli besi hayvancılık yapanlara 250 lira hayvan başına destek verilecek. Konu ile ilgili açıklama Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref FAKIBABA tarafından yapıldı. Yerli ırk besiciliğin desteklenmesine devam edileceğini belirten Bakan Fakıbaba desteklerin 2019 yılında artarak devam edeceğinin müjdesini verdi. İthal hayvan olayını yakın bir zamanda bitirmek istediklerini belirterek Hayvan Besi Destekleri 2019 yılında başlıyor. Yerli besi hayvanını kesime götüren yetiştiricilere hayvan başına 250 lira devlet desteği verileceği açıklandı.

Kesime Giden Her Hayvan İçin 250 Lira Destek

İthal hayvan getirerek et fiyatlarını düşüren bakan Fakıbaba bu durumun böyle devam etmeyeceğini belirtti. Ayrıca ülkemizdeki hayvan sayısının artırılması ve hayvancılık yapanların sayısını artırmak adına farklı teşviklerin 2019 yılında verilmeye devam edeceğini belirtti. Bilindiği üzere Hayvancılık alanında faaliyet göstermek isteyenlere devlet hayvanları hibe olarak vermektedir. Büyükbaş hayvancılık yapmak isteyenlere 5 adet inek, Küçükbaş hayvancılık yapmak isteyenlere ise 30 adet koyun hibe olarak veriliyor. Bunun ile birlikte yerli besiciliğin önünü açmak adına kesime götürülen sütün besi hayvanları için 250 lira ekstra destek verilmeye başlanacak. Yapılan açıklama sonucunda 2019 yılının Ocak ayından itibaren Resmi hayvan kesme noktalarına hayvanını kestirmek adına götüren yetiştiricilere hayvan başına 250 lira devlet desteği verilmeye başlanacak.

Yerli Besiciye Destek Verilecek

Ülkemizdeki hayvan sayısını artırarak Et Fiyatları Düşürmek amacı ile yapılan bir takım uygulamalar 2019 yılında artarak devam edecek. Bu konuda girişimcilere büyük desteklerin verileceğini açıklayan Bakan Fakıbaba 2019 yılı Ocak ayından itibaren destek verileceğini açıkladı. Yerli Besiciye Hayvan Başına 250 Lira Destek  hayvanlarını kestirmeleri karşılığında verilmeye başlanacağını açıkladı. Hayvancılık yapanların bu destek ile birlikte daha fazla kazanmalarını ve vatandaşlara daha ucuz et yedirmenin önünün açıldığı belirtilmektedir. 200 ve daha az büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yapanlar bu imkandan yararlanarak hayvan başına 250 lira destek alabilecekler. Yapılacak olan bu tür uygulamalar sonucunda kademeli olarak ithal hayvan alımının ortadan kaldırılıp tüm hayvanların TİGEM ve yerli üreticiler aracılığı sağlanması desteklenecek.

Besi Hayvanı Yetiştiriciliği 2019 Destekleri

Yukarıda da belirttiğimiz gibi hayvancılık alanında faaliyet gösteren veya göstermek isteyenlere 2019 yılında destekler artarak devam edecek. Özellikle yerli ırk hayvanların yetiştirilmesi adına TİGEM en önemli destekçi olacak. Bu kurum tarafından yetiştirilen yerli ırk hayvanlar yerli yetiştiricilere ulaştırılarak bu ırkın artırılması için çalışmalar başladı. Özellikle 200 baş ve altında faaliyet gösterecek olanlar bu tür imkanlar sayesinde kapasitelerini artırabilecek ve hibe alabilecekler. Hayvan Besi Destekleri 2019 ocak ayından itibaren geçerli olacak ve tüm besicilerin yararlanması sağlanacaktır.

Etiketler:

Yorumlar
  1. mecid dedi ki:

    hayvancılık yapıyorum ve yem paralarıyla ilgili sıkıntı çekiyorum ve hayvan bsi desteği almak istiyorum bana yardımcı olabilecek kişilerden bilgi almak istiyorum. bu konudan anlıyan kişiler lütfen benimle iletişime geçsin.

  2. Suleyman Mercan dedi ki:

    Bursa ilçesinde oturuyorum evde dikiş işi almak istiyorum, düz ve overlok makinalarim var