Kosgebkredim

Genç Çiftçi Kaydı Nasıl Yapılır

Genç Çiftçi Kaydı Nasıl Yapılır

Genç Çiftçi Kaydı Nasıl Yapılır? Kimler genç çiftçi kaydı yaparak hibe başvurusunda bulunabilir. Gençlerin hayvancılık yapması adına verilen destekler nelerdir. Kırsal alanda tarım alanında faaliyet göstermek için verilen destekler hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak isteyenler. Sizde verilen hibe (Geri Ödemesiz) destekleri sayesinde Tarım ve Hayvancılık alanında faaliyette bulunabilirsiniz. Bunun için öncelikli olarak Çiftçi Kaydı Oluşturmalısınız.

Gençlere Verilen Hibe Destekleri

40 yaşın altında desteklenen kırsal alandaki arazilerin değerlendirilmesi ve hayvancılık yapılması adına Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bir takım destekler vermektedir. Bunların başında Genç Çiftçi Hibesi olarak bilinen destekler gelmektedir. Kırsal alana taşınan ve buruda tarım veya hayvancılık alanında faaliyette bulunmak isteyenlere bir takım destekler verilmeye devam ediliyor. Sizde bu desteklerden yararlanarak bu alanda devlet hibesi alabilirsiniz. Bunun için taşımanız gereken bir takım kriterler bulunmak ile birlikte Genç Çiftçi Sistemine kaydınızın olması gerekmektedir. Bu neden ile bir çok kişinin aklına gelen Genç Çiftçi Kaydı Nasıl Yapılır sorusunu sizinle paylaşmak istiyorum.

Hayvancılık İçin Verilen Destekler

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi gençlerin tarım ve hayvancılık alanında daha fazla söz sahibi olmaları adına verilen bu tür destek programıdır. Herhangi bir işi olmayan veya hali hazırda tarım veya hayvancılık yapanlar bu imkanlardan yararlanabilir. Bu alanda faaliyet göstermek isteyen bayanlara da pozitifi ayrıcalık tanınmaktadır. Evli ve çocuklu olan aileler de bu imkanlardan pozitif ayrıcalık hakkına sahiptir. Sizinde sigortalı olarak bir işiniz yoksa verilen bu imkanlar için başvuruda bulunabilir ve hibe alabilirsiniz. Bu imkandan yararlanmak isteyenlerin Genç Çiftçi Kaydı oluşturmadan önce aşağıda belirtilen şartları taşıması hibe başvurusunda bulunmaları adına önemlidir.

  • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak
  • 18 yaşından büyük olmak
  • 40 yaşından büyük olmamak
  • Herhangi bir iş yerinde sigortalı olarak çalışmıyor olmak
  • Desteklenen kırsal alan arazisinde ikamet ediyor veya ikamet edeceğini taahhüt etmek
  • Verilen Genç çiftçi desteklerinden daha önce yararlanmamış olmak

Yukarıda belirtilen şartları taşıyanlar bu imkandan yararlanmak adına Genç Çiftçi Kaydı oluşturabilir ve bu imkanlar için başvuruda bulunabilir.

Genç Çiftçi Hibesinde Verilen Destekler Nelerdir

Genç Çiftçi Kaydı Nasıl Yapılır anlatımına geçmeden önce verilen desteklerden bahsetmek gerekir. Bu alanda verilen destekler arasında en çok başvuru alan Hayvancılık Destekleri olarak bilinir. Küçükbaş, Büyükbaş, Arıcılık ve Kanatlı hayvan yetiştiriciliği için birbirinden farklı destekler bulunmaktadır. Büyükbaş hayvancılık yapmak isteyen ve şartları taşıyanlara 5 büyükbaş hayvan tamamen ücretsiz olarak verilir. Bunun ile birlikte küçükbaş hayvancılık yapmak isteyenlere ise 40 küçükbaş hayvan hibe olarak verilir. Arıcılık yapmak isteyen gençlere ise 40 kovanlık arılık kurulması adına 30 bin lira hibe verilmektedir. Hayvancılık alanının dışında tarım yapmak isteyenlere de birbirinden farklı imkanlar bulunmaktadır. Özellikle fide ve tohum yetiştiriciliği yapmak isteyenlere de 30 bin liralık hibe desteği verilmektedir. Sizde Tarım veya Hayvancılık alanında iş yapmak istiyorsanız ana sermayenizi bu imkanlar ile karşılayabilirsiniz.

Hayvancılık alanında verilen tüm hibe ve destekler hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler Hayvancılık İçin Devlet Hibesi başlıklı yazımızı okuyabilirler.

Genç Çiftçi Kayıt İşlemi

Belirtilen desteklerden almak için başvuruda bulunmak isteyenlerin https://gencciftci.tarim.gov.tr/account/UyeOl linkini tıklayarak işlemlerini yapması gerekir. Açılan sayfada aşağıda resmini paylaştığımız bölümden Yeni Çiftçi Kaydı sekmesini tıklamanız gerekmektedir.

Yeni Çiftçi Kaydı sekmesini tıkladığınızda aşağıda belirtiğimiz ekran ile karşı karşıya kalacaksınız. Bu alanda sizden istenilen bilgileri doğru ve eksiksiz olarak doldurmanız gerekmektedir. Ayrıca bu alanda sizden belirlemeniz gereken bir şifre sekmesi bulunmaktadır. Buraya yazdığınız şifreyi bir kenara not etmeyi unutmayın. Genç çiftçi hibe başvurusu esnasında bu şifre size gerekli olacaktır.

İstenilen bilgileri dolduranların Genç çiftçi üyelik kaydı işlemi tamamlanır. Bundan sonra yapmanız gereken ise hibe başvurusunda bulunmak olacaktır. Bunun içinde www.gencciftci.tarim.gov.tr adresine giriş yapmanız ve T.C. Kimlik belgeniz ve üyelik anında belirttiğiniz şifre ile giriş yapmak olacaktır. Giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkacak olan ekran aşağıda gösterilmektedir. Bu ekranda bulunan Başvuru işlemleri ve sonrasında Yeni Başvuru sekmesine tıklamanız ve gerekli bilgileri doldurmanız olacaktır.

Genç Çiftçi Kaydı Nasıl Yapılır diye soranlar yukarıda belirttiğimiz bu üç işlemi 5 dakika içerisinde rahatlıkla yapabilir ve başvuruda bulunabilirler.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.