Kosgebkredim

Genç Çiftçi İnek Hibesi

Genç Çiftçi İnek Hibesi

Hayvancılık yapmak isteyen gençlere Devlet Hibe İnek vermeye devam ediyor. Ülkemizdeki hayvancılık yapan nüfusun gençleştirilmesi, kırsal alanların daha verimli kullanılması ve et ihtiyacının yerli imkanlar ile karşılanması adına destek verilmektedir. Sizde köyünüzde hayvancılık yapmak istiyorsanız Genç Çiftçi İnek Hibesi başvurusunda bulunabilirsiniz. Bunun için taşımanız gereken kriterler ve şartlar hakkında ayrıntılı bilgi aşağıda verilmiştir. Bu şartları taşıyanlar hemen başvuruda bulunabilir ve hibe (herhangi bir ücret ödemeden) olarak 5 inek sahibi olabilir. Genç çiftçi hayvan hibe destekleri kapsamında verilen bu destekler ile sizde hayvancılık yapmak adına bir başlangıç yapabilirsiniz.

5 İnek Hibe Başvurusu

Her geçen gün kırsal alandaki nüfusun azalması, bu bölgelerimizde sadece yaşlı nüfusun yaşamasından kaynaklı hayvancılık yapanların sayısı giderek azalmakta. Bu neden ile ülke genelinde kırmızı et sorunu ile karşı karşıya kalındı. Ayrıca bunun için bilindiği üzere ithal hayvan ve ithal et alımı yapılmak zorunda kalındı. Bu tür sorunlara çözüm olmak adına geliştirilen genç çiftçi projesi ile binlerce vatandaşımıza hibe olarak hayvan verilmekte ve bu alanda girişimde bulunması sağlanmaktadır. Sizde bu imkandan yararlanarak bu alanda faaliyet gösterebilirsiniz. Köyüne geri dönmek isteyen 40 yaşın altındaki tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları verilen bu desteklere başvuruda bulunabilirler. Genç Çiftçi İnek Hibesi almak için yapılması gerekenleri merak edenler için sırasıyla yapılması gerekenleri sizlerle paylaşmak istiyorum.

Hibe Hayvan Almanın Şartları

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu tür imkanlardan yararlanmak isteyenlerin belirli şartları taşıması gerekmektedir. Yani önüne gelen ve başvuruda bulunan herkese maalesef destek verilmemektedir. Bu desteklerin başında isminden de anlaşılacağı gibi genç çiftçi olmanız gerekmektedir. 40 yaş ve altındaki tüm vatandaşlarımız bu imkan için başvuruda bulunabilirler. Bunun ile birlikte en önemli kriter ise bu işi yapmak istediğiniz bölgede ikamet etmek veya ikamet etmek için taahhüt vermek olacaktır. İsterseniz Genç Çiftçi İnek Hibesi şartlarının neler olduğunu sırasıyla belirtelim.

 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak
 • 18 yaşından büyük olmak
 • Bu imkandan yararlanmak isteyenlerin okur yazar olması yeterlidir
 • Verilen hayvancılık hibelerinden yararlanmamış olmak
 • Herhangi bir iş yerinde sigortalı olarak çalışmıyor olmak
 • Verilen hibe hayvanlara sigorta yapmak
 • Hibe sahibinin 2 yıl süreli tarım sigortası yaptırması
 • Hayvancılık yapılacak olan bölgenin kırsal destek alanları içinde bulunması
 • Hayvancılık yapılacak arazinin kendi üzerine kayıtlı olması veya noter onaylı kiralanması
 • Hayvancılık yapılacak olan kırsal alanda ikamet etmek veya ikamet edeceğini taahhüt etmesi

Yukarıda belirtilen şartları taşıyanlar bu imkandan yararlanmak adına başvuruda bulunabilirler. Başvuruda bulunmak isteyenlerin öncelikli olarak Genç Çiftçi kaydını oluşturması gerekmektedir. 5 dakikalık bu işlemi hemen yapmak isteyenler buraya tıklayarak işlemlerini kolaylıkla yapabilirler. Ayrıca bu kayıt işleminin en kolay nasıl yapıldığı hakkında resimli anlatımın bulunduğu Genç Çiftçi Kayıt İşlemleri başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Genç Çiftçi Başvurusu

Yukarıda belirttiğimiz gibi Genç Çiftçi İnek Hibesi alarak sizde hayvancılık yapabilirsiniz. Verilen hibe hayvanları 2 yıl süre ile satmak yasaktır. Ayrıca yukarıda belirttiğimiz şartları taşımadığı halde başvuruda bulunan ve hibe almaya karar verilenler hibe hayvanları alsalar bile haklarında yasal işlem başlatılmaktadır. Bu neden ile başvuru evrakları eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmalısınız. Yukarıda belirttiğimiz Genç çiftçi kayıt işlemlerini tamamlayanlar bu alanda belirtilen evraklar ile birlikte bağlı bulundukları Tarım Müdürlüklerine giderek başvuru işlemlerini tamamlayabilirler. Genç çiftçi hibe hayvan destekleri yıl içerisinde sürekli yapıldığı için her an başvuruda bulunabilirsiniz. İsteyenler verilen hibe hayvan seçenekleri arasında bulunan İnek Hibesi, Koyun Hibesi veya Arı Hibesi imkanlarından istediğine başvuruda bulunabilir. Bu belirttiğimiz hayvan hibelerinin hiç birisinde herhangi bir geri ödeme bulunmamaktadır. Bu neden ile hiç sermayesi olmayan ve hayvancılık yapmak isteyenler için bu destek büyük bir fırsat olarak değerlendirilmelidir.

Etiketler:

Yorumlar
 1. ege dedi ki:

  kırıkkalede yaşıyorum ve 20 yaşındayım hayvancılıkla ilgileniyorum ve merağım var genç çiftçilere inek hibesi alıp bu işe başlamak istiyorum lütfen bana yardımcı olun iyi günler