Kosgebkredim

Engellilere Kosgeb Hibe ve Kredi Desteği 2018

Engellilere Kosgeb Hibe ve Kredi Desteği 2018

Engelli vatandaşların iş kurmaları adına verilen devlet destekleri, hibeler ve faizsiz krediler. Kosgeb tarafından verilen engelli destekleri hakkında ayrıntılı bilgi. Engellilerin kendi iş yerini açmaları adına hibe başvurusunda dikkat etmesi gerekenler. Engellilere Kosgeb Hibe ve Kredi Desteği 2018 imkanları ile kendi işini kurma imkanı.

Engellilere Kosgeb Destekleri Nelerdir?

Bilindiği üzere yeni bir iş kurmak isteyenlere en büyük destek Kosgeb tarafından verilmektedir. Yeni iş kuracaklar veya hali hazırda bir iş yeri olanlara hibe ve faizsiz kredi desteği verilmektedir. Bu noktada iş kurmak isteyen engelli vatandaşlarımıza da buradan destek alabilirler. Engellilere Kosgeb Hibe ve Kredi Desteği 2018 imkanları için yapması gerekenlerin başında Girişimcilik belgesine sahip olmaları gerekmektedir. Kosgeb ve İşkur ortaklığı ile verilen eğitimlere katılan engelliler Girişimcilik Belgesini alabilirler. Bu belgeye sahip olmayan engelliler maalesef Kosgeb girişimcilik desteklerinden yararlanamazlar.

Kosgeb Engelli Girişimcilik Belgesi

Yukarıda da belirttiğimiz gibi girişimci adayı engellilerin öncelikli olarak girişimcilik kursuna katılması gerekmektedir. 32 saatlik uygulamalı olarak verilen bu eğitimi başarılı bir şekilde tamamlayan engelli girişimciler kosgeb imkanlarına başvuruda bulunmak için bu belge verilmektedir. Uygulamalı girişimcilik eğitimine katılan engellilere aşağıda belirttiğimiz konularda eğitimi verilmektedir. Sizde Kosgeb engelli Desteği 2018 imkanlarından yararlanarak hibe veya faizsiz kredi almak istiyorsanız en yakın kosgeb kurslarına katılmalısınız.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Ders Modülleri

 • Girişimcilik özelliklerinin sınanması, iş fikri geliştirme ve yaratıcılık egzersizleri ile sorumlu girişimcilik kavramı ve tecrübe paylaşımı
 • İşletme kavramı, işletme fonksiyonları, türleri, kuruluş şekilleri, mali ve hukuki sorumluluklar
 • İş planı kavramı ve öğeleri (pazar araştırma, pazarlama planı, üretim planı, yönetim planı, finansal plan)
 • İş modeli ve İş Planına yönelik atölye çalışmaları

Kosgeb Engelli Girişimcilik Kurslarına katılanlar yukarıda belirttiğimiz konular ile ilgili 6 saat üzerinden toplam 32 saat eğitim alırlar.

Engellilere Kosgeb Ne Kadar Destek Veriyor

Engellilerin kendi ayakları üzerinde durmaları ve başarılı birer işletme açmaları adına destek verilmektedir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu destekler hem eğitim hemde finansal olarak verilmektedir. Eğitimsel destekleri yukarıda belirttik. Şimdi kendi işini kurmak isteyen engellilere verilen finansal destekler hakkında bilgi vermek istiyorum. Kosgeb engelli girişimciler için 50 bin liraya kadar hibe yani geri ödemesiz, 100 bin liraya kadar geri ödemeli faizsiz kredi olmak üzere toplamda 150 bin lira destek vermektedir. İsteyenler sadece hibe desteği alabilirler. Faizsiz kredi almak zorunlu değil başvuru sahibinin rızasına bağlıdır. Girişimci genel destek programı kapsamında verilen bu destekten yararlanmak isteyenlerin desteklenen sektörler arasından iş belirlemesi gerekmektedir. Girişimcilik belgesi alan ve girişimcilik başvurusu kabul edilenlere farklı dönem ve şartlar ile 50 bin lira hibe aşağıda belirtildiği gibi verilmektedir.

50 Bin Lira Engelli Hibesi 2018

Yukarıda da belirttiğimiz gibi şartları taşıyan ve girişimcilik belgesine sahip olanlar bu imkandan yararlanabilirler. Desteklenen sektörler arasından seçilecek iş için tarafınıza verilecek olan hibe aşağıda belirttiğimiz şekilde tarafınıza verilmektedir.

 • İşletme Kuruluş Desteği: İlk verilen destek 2 bin liralık işletme kuruluş desteğidir. Bu destek ile birlikte açmak istediğiniz iş yerinin resmi evrak işlerini yapmanız için verilmektedir.
 • Makine, Teçhizat, Ofis donanım ve Yazılım Desteği: Açmak istediğiniz iş ile alakalı olarak gerekli olan makine ve teçhizat türü ihtiyaçların alımı için verilen hibe desteğidir. Belirtilen kalemdeki ihtiyaçların karşılanması adına 18 bin lira geri ödemesiz hibe desteği verilmektedir.
 • İşletme Giderleri Desteği; Kosgeb girişimcilik desteği olarak verilen son hibe ödemesidir. İşletmenizin ihtiyacı olan personel maaşı, kira, elektrik ve yakıt gibi ihtiyaçların karşılanması adına verilmektedir. Aylık olarak verilen bu destek ayda 5 bin lirayı geçmemek kaydı ile 12 ay boyunca alacağınız bir destektir. Toplam miktarı ise 30 bin lira olarak belirlenmiştir.

Engellilere Kosgeb Hibe ve Kredi Desteği 2018 imkanlarından yararlanarak sizde 50 bin lira hibe alabilir ve kendi işinizin patronu olabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar
 1. Halil dedi ki:

  Engelli haklarina sahip biriyim ve hangi isten ne kadar hibe alabilecegimi bilmiyorum bu konularda bilgi sahibi olmak istiyorum lutfen yardimci olun

 2. Anonim dedi ki:

  Hanging isi yaparsam bana 50 bin lira verirler. Raporumun % kac olmasi gerekiyor.