Kosgebkredim

Engellilere Faizsiz Ev Kredisi Veren Bankalar

Engellilere Faizsiz Ev Kredisi Veren Bankalar

Yeni bir ev satın almak isteyenlerin büyük bir bölümü bankalardan kredi kullanmak zorunda kalmaktadır. Artan ev fiyatları ve sabit gelirli aileler bir evin ücretinin tamamını biriktirememektedir. Yüz binlerce liraya satılan ev için bu kadar nakit biriktirmek bir çok kişi için hayalden öte değildir. Tabi ki nakit parası olmayanlar ev sahibi olamaz demekte pek doğru değildir. Hayatımızda bir çok şeyi olduğumuz gibi ev almak içinde bankalardan kredi kullanmaktayız. Bu konuda Engellilerin ev sahibi olmaları adına ne gibi avantajları olduğu. Engellilere Faizsiz Ev Kredisi Veren Bankalar olup olmadığı. Engelliye en düşük faizli konut kredisi veren bankalar ve ev alacak olan engellilere tanınan hakların neler olduğu merak edenler için yaptığımız araştırmayı paylaşmak istiyoruz.

Engellilere Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Ülkemizde yaşayan engelli vatandaşlarımızın alabilmeleri adına bir takım düzenlemeler bulunmaktadır. Bunlar Devlet tarafından yapılan toplu konutlarda uygulanmaktadır. Bilindiği üzere TOKİ tarafından yapılan konutların hepsinde engelliler için ayrılmış bir özel kontenjan bulunmaktadır. Yaşadığınız bölgede yapılacak olan bu tür konutlar için sizde başvuruda bulunarak bu kontenjan dahilinde bir ev sahibi olabilirsiniz. Şehit, gazi ve engelliler için ayrılan bu kontenjan ile binlerce kişinin başvurduğu toplu konutlardan rahatlıkla bir ev alabilirsiniz.

Bu konuda en büyük destekçiniz olacak olan Toki konutları bilindiği üzere uzun vade ve düşük taksit farkları ile ödenmektedir. 1+1 veya 2+1 daire sahibi olmak isteyen engelli vatandaşlarımız çok düşük taksit ödemeleri ile kendi evlerini alabilmektedir. Bu konuda bölgenizde yapılacak olan veya yakın tarihte yapımına başlanacak olan toplu konutlar hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler listelere buradan ulaşabilirler.

Engelli Kredisi Veren Bankalar

İster engelli emeklisi ister engelli olarak çalışmaya devam eden herkes yukarıda bahsettiğimiz toplu konutlar için başvuruda bulunabilirler. Bunun ile birlikte başka bir satıcıdan veya ikinci el bir ev almak isteyenler bankalardan konut kredisi kullanabilirler. Bilindiği üzere bankalar bu tür kredi başvurusunda bulunacak olan engellilerin gelir durumlarına göre kredi limiti belirlemektedir. Bu neden ile aldığınız emekli maaşı veya aldığınız maaş oranına göre belirlenecek miktarda kredi alabilirsiniz. Bunun ile birlikte almak istediğiniz ev için banka tarafından gelen ekspertiz tarafından belirlenen evin değeri oranında kredi onayı yapılmaktadır. Satın almak istediğiniz bir evin değerinin % 80 ine kadar kredi kullanabilirsiniz. Ayrıca aldığınız maaşın % 50 si kadar ödeme takvimi uygulanmaktadır. Bu hesaplamalar banka görevlileri tarafından yapılarak sizin kullanabileceğiniz kredi miktarı belirlenmektedir.

Engelliye Düşük Faizli Konut Kredisi

Yukarıda belirttiğimiz gibi toplu konut idare tarafından yapılan konutların dışında herhangi bir yerden ev satın almak isteyen engelliler en düşük faizli bankanın hangisi olduğunu düşünmektedir. Bankalardan konut kredi almak isteyenler engelli olsun veya olmasın aynı faiz oranı ile kredi kullanabilirler. Sizde ister Devlet bankası ister özel bankalardan ev satın almak adına konut kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz. Aylık % 0,79 ile % 0,99 aralığında değişen konut kredileri ile sizde kendi evinizi alabilir ve 240 aya kadar vade imkanı ile geri ödeme yapabilirsiniz.

Engelliler Nasıl Konut Kredisi Kullanabilir

Engellilere Faizsiz Ev Kredisi Veren Bankalar tarafından verilen krediler ile ev satın almak isteyen engelliler öncelikli olarak hangi bankadan kredi çekeceğini belirlemelidir. Satın alınacak evin tapu fotokopisi ile bankaya giderek konut kredi kullanmak için ilk başvuru yapılır. Banka tarafından öncelikli olarak kredi notu değerlendirmesi ve gelir belgeleri talep edilmektedir. Bu tür evraklar ile ilgili bir sorun yoksa banka almak istediğiniz evin değeri için ekspertiz görevlendirir. Gönderilen görevli evin değeri belirler ve kullanabileceğiniz kredi miktarı ortaya çıkar. Kısa bir örmek vermek gerekirse 200 bin lira değer biçilen bir ev için bankadan 160.000 liraya kadar kredi kullanmanıza izin verilmektedir. Bu kredi için 24 aydan 240 aya kadar vade imkanı bulunmaktadır. Ödeme kolaylığına göre bu miktarı belirterek ödeme takviminizi oluşturabilirsiniz.

Engellilere Özel Krediler

Yukarıda Engellilere Faizsiz Ev Kredisi Veren Bankalar olarak belirttiğimiz kredilerin iş kurmak için olanı da bulunmaktadır. Engelli girişimci destek kredisi olarak belirtilen bu krediler ile sizde kendi işinizin patronu olabilirsiniz. Yeteri kadar sermayesi olmayan engelliler bankalardan alacakları girişimci engelli kredilere ile kendi işinin patronu olabilirler. Özel ve Devlet bankaları tarafından verilen bu tür krediler diğer kredilere oranla daha düşük faiz oranlı ve daha uzun vadeli olarak verilmektedir. Sizde kendi işinizi kurmak adına bu tür kredilere başvurabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.