Kosgebkredim

Engellilere Dükkan Açmak İçin Devlet Hibesi

Engellilere Dükkan Açmak İçin Devlet Hibesi

Kendi dükkanını açmak isteyen ve yeteri kadar sermayesi olmayan engellilere verilen hibe desteği artırıldı. İstihdama katkıda bulunulması ve başka engellilere de iş imkanı sunulması adına geri ödemesiz hibe desteği başvuruları başladı. Engellilere Dükkan Açmak İçin Devlet Hibesi 65 Bin Liraya yükseltildi. % 40 ve üzerinde engelli raporuna sahip olanların başvuru yapabileceği hibe desteği ile sizde kendi dükkanınızı açabilirsiniz. Tamamen geri ödemesiz olarak verilen bu destekten yararlanmak isteyenlerin taşıması gereken şartlar aşağıda belirtilmiştir. Şartları taşıyanlar hemen başvurularını yaparak bu imkandan yararlanabilirler.

Dükkan Açmak İçin 65 Bin Lira Hibe

Geçtiğimiz yıllarda da verilen bu destek ekonominin genişlemesi ve engellilerin dana fazla ticari faaliyette bulunmaları adına artırıldı. Geçtiğimiz yıllarda İşkur aracılığı ile 50 bin lira olarak verilen bu destek bundan sonra 65 bin lira olarak verilecek. İş yeri veya işletme sahibi olmak isteyen engellilerin bu imkandan yararlanmaları adına bir takım şartları taşıması gerekmektedir. Öncelikli olarak %40 ve üzerinde bir sağlık raporuna sahip olunması gerekmektedir. Bunun ile birlikte herhangi bir iş yeri veya işletme sahibi olunmaması gerekmektedir. Ayrıca hangi neden ile olursa olsun başvuru yapacak olan engellinin emekli olmamış olması gerekmektedir.

Kendi ayakları üzerinde durmak için bir dükkan açmak isteyen veya bir işletme sahibi olmak isteyen engelliler İşkur sistemine kayıtlı olmak zorundadır. Yapılan başvurusu değerlendirme kurulu tarafından incelenecek ve olumlu sonuçlanan kişilere 65 bin liraya kadar destek sağlanacaktır.

Engellilere İş Yeri Açma Kolaylığı

Sosyal Devlet anlayışı içerisinde engelli vatandaşlarımıza tanınan bir takım kolaylıklarının yanında maddi destekler de verilmeye devam ediliyor. Geçtiğimiz dönemlerde KOSGEB tarafından verilen bu destekler artık İŞKUR aracılığı ile verilmeye devam edecek. Bilindiği üzere Devlet kadrosu ve diğer özel sektör alanlarında engelli istihdamı zorunlu hale getirildi ve engellilerin aktif iş gücüne katkı yapmaları sağlanmaktadır. Bunun dışında kendi ilgi alanı veya bilgi sahibi oldukları işleri ticari faaliyet haline getirmeleri adına destekler verilmeye devam ediliyor. Kendi işini kurmak isteyen ve yeteri kadar sermayesi olmayan engelli kişilere Devlet Desteği ve bunun yanında Devlet Bankaları tarafından kredi desteği sağlanmaktadır. Engellilere Dükkan Açmak İçin Devlet Hibesi en çok başvuru alan destek olmak ile birlikte Bankaların vermiş olduğu düşük faiz oranlı ve uzun vadeli engelli girişimci kredileri de oldukça ilgi görmektedir. Sizde kendi işinizi kurmak adına bu iki destekten de yararlanmak adına başvuruda bulunabilirsiniz.

İŞKUR Engelli Hibe Desteği

Yukarıda da bahsettiğimizi gibi engellilerin kendi işlerini kurmaları veya dükkan açmaları adına Devlet geri ödemesiz hibe desteği vermektedir. Verilen bu destekler İşkur aracılığı ile yapılmakta ve kişilerin daha kolay erişim sağlamaları sağlanmaktadır. Engelli vatandaşlarımızın bu imkandan yararlanmak istemeleri halinde ister posta kanalı ile isterlerse şahsen giderek başvuru yapmaları mümkün. 2020 yılının 2. destek paketinden yararlanmak isteyenler 17 Temmuz 2020 tarihine kadar başvurularını tamamlamak zorundadır. Başvuruları posta aracılığı ile yapacak olanların bu tarihten önce evraklarının bağlı bulundukları İşkur şubesine ulaştırmaları gerekmektedir. Bu imkandan yararlanmak isteyenler bu destek başvurusu için talep edilen belgelere buradan kolaylıkla ulaşabilirler.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.