Kosgebkredim

Engelliler Nasıl Devlet Memuru Olur

Engelliler Nasıl Devlet Memuru Olur

Engelli memur alımı nasıl yapılmakta. Kimler engelli olarak devlet memuru olabilir. Engelli memur olmak için sağlık raporunun kaç olması gerekir. Engellilerin devlet kadrosunda görev almaları adına girmesi gereken sınavlar hangileri. Engellilerin atana bilmesi için EKPSS sınavından kaç puan alması gerekmektedir. Engelliler Nasıl Devlet Memuru Olur başlığı ile bu konuda tüm merak ettiklerinizi sizlerle paylaşıyoruz.

Engelli Memur Olmanın Şartları

Bedensel veya zihinsel herhangi bir rahatsızlığı olanlar alacakları sağlık raporları ile engelli olarak iş bulma imkanına sahiptir. Tam teşekküllü Devlet Hastanelerinden veya bu raporu vermeye yetkili sağlık birimlerinden alacakları sürekli veya belirli süreli engelli raporu sahibi olunması gerekir. Rahatsızlığının veya engel durumunun belirtildiği bu raporlarda belirtilen oranın en az % 40 ve üzerinde olması gerekir. % 40’ın altında belirtilen bir oranda sağlık raporu alanlar maalesef engelli olarak işlem yaptıramaz ve engelli devlet memuru olamazlar. Bu neden ile bu tür işlemlere başlamadan önce herhangi bir rapora sahip olmayanlar sağlık kurumlarına giderek bu raporu almalıdır. Bunun ile birlikte Engelli Memur olmak isteyenlerin EKPSS sınavına girmesinin yanında taşıması gereken bir takım şartlar bulunmaktadır. Bunların neler olduğu aşağıda belirtilmiştir.

Memur Olmak İsteyen Engellilerin Taşıması Gereken Şartlar

Her devlet memuru alımında olduğu gibi Engelli Devlet Memuru Alımında da bir takım şartlar bulunmaktadır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bunun konuda en önemli olan engelli olduğunu belirten sağlık raporudur. En az 540 ve üzerinden engelli olduğunu belirten bir rapora sahip olanlar engelli memur olmak adına girişimde bulunabilir. Bunun yanında normal bir devlet memuru alımında gerçekleştirilen KPSS sınavına benzer bir sınav olan EKPSS (Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı) sınavına girmiş olmanız gerekmektedir. Bu sınav 2 yılda bir gerçekleştirilen ve engellilerin engel durumuna göre farklı sınavlardan oluşan bir sınavdır. Bu sınavda başarılı sayılabilmeniz için en az 60 ve üzerinde bir puan almanız gerekir. Yapılan bu sınava başvuru yapacak olan engelliler engel durumlarına göre sınıflandırılarak ayrı ayrı sınav sınavlara alınmaktadır. Engelliler aşağıda belirttiğimiz engel durumlarını sınav giriş başvurusunda bildirmesi gerekmektedir;

  • İşitme Engelliler
  • Bedensel Engelliler
  • Görme Engelliler
  • Zihinsel Engelliler
  • Diğer Engelliler

Engelli Memur Sınavı EKPSS

Engelliler Nasıl Devlet Memuru Olur sorusuna lise, önlisans ve yüksek lisans mezunları ile ilköğretim mezunlarına farklı cevap vermek gerekir. İlköğretim mezunlarının engelli devlet memuru olabilmeleri için herhangi bir sınava girmelerine gerek yoktur. İlköğretim mezunu engelli raporuna sahip olanlar kura usulüne göre memur olmaktadır. Bunun dışında kalan lise, ön lisans ve lisans mezunları diplomalarına göre farklı sınavlara tabi olurlar. 2 yılda bir yapılan bu sınava başvuruda bulanan engelliler mezuniyetleri ve engel durumlarına göre farklı kitapçıklarla sınava alınırlar. Sınavda Türkçe, Matematik, Coğrafya, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi ile Genel Kültür konularından hazırlanan sorulardan oluşan sınava girerler. Bu sınavdan başarılı olmak için en az 60 puan veya üzerinde bir puan almanız gerekmektedir.

İlkokul Mezunlarının Engelli Memur Olması

Zorunlu eğitimin 8 yıla çıkmasından dolayı ülkemizdeki öğrencilerin en az 8 yıllık eğitim alma zorunluluğu bulunmaktadır. ilköğretim eğitimini tamamlayan ve 18 yaşından büyük olan ayrıca %40 ve üzerinde bir sağlık raporu bulunanlar Engelli Memur olmak için başvuruda bulunabilir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu alanda kadro almak isteyenler açılan kontenjanlara direkt olarak başvuruda bulunabilirler. Yapılan başvurular toplanarak Noter huzurunda yapılan kura işlemi sonucunda ilköğretim mezunu engellinin devlet kadrosuna alınması gerçekleştirilir.

Engelli Devlet Memuru Ne Kadar Maaş Alır

Engelli Devlet Memuru Ne Kadar Maaş Alır

Engelli olarak devlet kadrosunda görev alan engelliler diğer devlet memurları ile aynı maaşı alırlar. Engelli olduklarından dolayı herhangi bir hak kaybı yaşamazlar. Bilindiği üzere Devlet memurlarının maaşları 657 sayılı devlet memurları kanunu ile belirlenmekte olup diğer tüm memurlar gibi sosyal haklarda engellilere verilmektedir. 2019 yılı itibari ile en düşük devlet memuru maaşı 3850 TL. olmak ile birlikte yeni göreve başlayan bir engelli devlet memuru da en az bu kadar maaş almak zorundadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.