Kosgebkredim

Donmuş Araç Kapısı Nasıl Açılır

Donmuş Araç Kapısı Nasıl Açılır

Kış aylarında bir çok sürücünün başına gelen Donmuş Araç Kapısı Nasıl Açılır. Buz tutan araç kapı kilidi nasıl açılır. Arabanın donan kapısı nasıl açılır diye araştırma yapanlar. Araca zarar vermeden donan kapı ve kapı fitilleri nasıl açılır. Sizde don olaylarının yaşandığı bölgede yaşıyorsanız bu ve buna benzer olaylar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Arabanın Donan Kapısı Nasıl Açılır

Hava sıcaklığının eksileri gösterdiği günlerde bir çok araç sahibi aracının donan kapıları nedeni ile sıkıntı yaşar. Özellikle merkezi sisteme sahip olmayan araç sahipleri bu tür olay ile çok daha fazla karşılaşır. Merkezi kapı açma sistemlerinde bu olay biraz daha az görünmektedir. Bunun en büyük nedeni; anahtar ile açılan kapıların daha çabuk donması ve kapıyı açmak için bu mekanizmanın anahtar ile çevirmesi gerektiğidir.

Kapı mekanizmasının donmasından dolayı anahtarın işlevini yerine getirememesi veya kapının açılamaması durumda yapılacak bir kaç farklı yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemleri sizde deneyerek donan araç kapısını açmak için bir çare bulabilirsiniz.

Arabaların Kapıları Neden Donar

Donmuş Araç Kapısı Nasıl Açılır için yöntemlerden bahsetmeden önce bu olayın neden meydana geldiğini bilmek gerekir. Hava sıcaklığının eksi değerleri gösterdiği günlerde; bu tür sorular daha fazla sorulmakta ve buna çözüm yolları aranmaktadır.

Öncelikli olarak bilinmesi gereken aracın kapısı donma nedeni ile açılmadı dönemlerde nedenin ne olduğunu iyi bilmek gerekir. Kapı kilidinin donması mı yoksa kapı fitillerinden kaynaklanan bir donma mı? Bu sorunun cevabı yapmanız gereken işlemin ne olduğunu belirleyecektir. Bu nedenle bu iki sorunun nasıl düzeltilebileceğini açıklamak istiyorum.

Soğuktan Donan Kapı Kilitleri

İster araba kapısının kilidi olsun ister ev kapısının kilidi olsun; kış aylarında havanın çok soğuk olduğu zamanlarda donması görülen bir olaydır. Buna etki eden nedenler kilit bölgesinde bulunan su ve kapının rüzgar alan bir yönde bulunması olmaktadır. Ayrıca araç kapısının daha rahat açılması adına kullanılan bir takım kimyasal maddelerdir. Bazı buz yapmaması için kullanılan ürünlerin içerisinde bulunan; su zaman ile kapının daha kolay donmasına ve açılmamasına etki etmektedir. Bu nedenle bu tür ürün kullanacak olanların dikkatli olması gerekir.

Arabanın kapısı neden donar diye araştırma yapanlar; bunun bir kaç nedenden dolayı olabileceğini görürler. Yukarıda da belirttiğimiz gibi; arabanın bulunduğu bölge ve kapı kilitlerinin içeriğinde bulunan su türevlerinin neden olduğu anlaşılır. Bu nedenle kış ayları gelmeden kapı kilitleri kaliteli ve ince sprey türü gres yağ ile yağlanmalıdır.

Sabah işe gitmek için kalkan ve arabasının kapısının donduğunu görenler; ne yapabilir ve donan araç kapısını nasıl açabilir. Öncelikli olarak şunu belirtmekte yarar görüyorum. Bir çok kişi bu hata nedeni ile sürekli bu tür olaylar ile karşı karşıya kalmaktadır. Donan arabanın kapısının açılması adına sıcak su dökülmesi oldukça sıkıntılı bir durumdur. Bu işlemi yapanların muhakkak kilit bölgesinde kalan suyu temizlemelidir. Aksi takdirde bundan sonra; daha az soğuk havalarda bile bu tür sorun ile karşı karşıya kalabilirler.

Donmuş Araç Kapısı Nasıl Açılır

Donan Araç Kapısını Açma Yöntemleri

Yukarıda da belirttiğimiz gibi kış aylarında bir takım olumsuzlukların bir araya gelmesi sonucunda; bu tür donma olayları ile karşı karşıya kalmanız mümkün. Bu can sıkıcı olaydan bir an önce kurtulmak ve aracını çalıştırmak isteyenler aşağıda belirttiğimiz yöntemleri kullanabilirler. Donmuş Araç Kapısı Nasıl Açılır sorusu için yapılması gerekenler;

  • Araç kapısında bulunan anahtar bölümünü buz çözücü dökerek açmaya çalışmak
  • Araç kapısının anahtar deliğine sprey gres yağ püskürtmek
  • Kilit bölgesine sıcak su dökerek donan bölgeyi ısıtmak ( bu işlemi yaptıktan sonra kilit içerisinde kalan suyu hava yardımı ile muhakkak dışarı atmak gerekir, aksi takdirde donma olayı daha sıklıkla tekrarlar.)
  • Araç kilit bölgesine buz engelleyici sprey sıkmak
  • Kapı kilit bölgesinde bulunan buzu sıcak hava yardımı ile çözmek

Yukarıda belirttiğimiz yöntemleri kullanarak sizde donan araba kapısını açabilirsiniz. Bununla birlikte kapı fitillerinden kaynaklı kapı donması olaylarına da dikkat etmeniz gerekir. Özellikle kış aylarına girmeden araç kapı fitillerinin kontrol edilmesinin yanında bu fitillerin ince gres yağı içeren spreylerle kışa hazırlanması size yarar sağlayacaktır. Ayrıca kapı fitilleri ile ilgili sorun yaşayanlar kış aylarında bu fitillere ince bir tabaka halinde vazelin sürebilirler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.