Kosgebkredim

Ceviz Yetiştiriciliğine Verilen Devlet Destekleri

Ceviz Yetiştiriciliğine Verilen Devlet Destekleri

Ülkemizin her bölgesine uygun ceviz türlerinin olması nedeni ile bu işi isteyen herkes her bölgede yapabilir. Verilen desteklere de bu neden ile Türkiye genelinde başvuru yapılabilir. Ülkemizdeki ceviz ağaçlarının desteklenmesi ile son yıllarda üretilen organik ceviz miktarında büyük artış gözlenmektedir. Ayrıca satışının kolay olması nedeni ile iyi gelir elde etme imkanına sahipsiniz. Sizde Ceviz Yetiştiriciliğine Verilen Devlet Destekleri ile kendi ceviz bağınızı kurabilir ve bir kaç yıl sonra para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Sertifikalı Ceviz Fidanı Destekleri

Ceviz Yetiştiriciliğine Verilen Devlet Destekleri arasında en çok bilinen ve başvuruda bulunulan fidan desteğidir. Ekimi yapmak istediğiniz fidanlar için dekar başına ödenen ücretten yararlanmak isteyenlerin öncelikli olarak dikkat etmesi gereken; alacağı fidanların sertifikalı olma zorunluluğudur. İstediğiniz yerden veya firmadan alacağınız fidanların sertifikaları ile İl veya İlçe Tarım Müdürlüklerine başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Bunun ile birlikte ceviz yetiştiriciliği yapmak isteyenlerin yapması gereken bir takım işlemler bulunmaktadır. Devlet tarafından teşvik edilen ceviz yetiştiriciliği imkanlarından yararlanmak isteyenlerin aşağıda belirtilen işlemleri yapması gerekmektedir. Yoksa sadece bahçesine diktiği fidanlar için gidip herhangi bir ödeme alma şansınız bulunmamaktadır. Bu neden ile verilen desteklere başvurmadan veya ceviz fidanı dikmeden önce yapmanız gerekenler aşağıda belirtilmiştir.

Ceviz İçin Verilen Devlet Desteği

Ceviz kullanım amacı ile büyük bir pazara sahip olan bir üründür. Sadece iç piyasadaki ihtiyacı karşılamak bile ciddi anlamda bu işi yapmak anlamına gelmektedir. Piyasanın ihtiyacı ve bu ürünü ihraç edebilmek adına verilen destekler her geçen gün artmakta ve bu işi yapanların sayısı artmaktadır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi her iklim ve bölgeye uygun ceviz türlerinin bulunmasından dolayı bu iş her bölgemizde yapılabilmektedir. Bunun için ceviz yetiştiriciliği yapmak isteyenlerin önceliği bulundukları bölgeye uygun olan ceviz türünü belirlemek olacaktır. Kıyı bölgeler veya iç bölgeler için bile farklı türlerin olduğu ceviz fidanları üreticiler tarafından dikkatlice seçilmelidir. Sizde bu konuda bilgi sahibi değilseniz kesinlikle bu işi yapan uzman kişilere danışarak ekmek istediğiniz ceviz türünü belirlemelisiniz.

Ceviz Yetiştiriciliğine Verilen Devlet Destekleri imkanlarından yararlanmak isteyenler bu iş ile ilgili bir iş planı hazırlamalıdır. Hazırladıkları iş planında bu işin yapılacağı bölge, toprak yapısı, su kaynakları ve elektrik imkanları araştırılır. Bilindiği üzere ceviz yetiştiriciliğinde su olmazsa olmazlar arasındadır. Hatta bu işin uzmanları bu konuyu su yoksa ceviz de yok diye bir tabirle anlatırlar. Hazırlanan iş planları bağlı bulunulan Tarım Müdürlüklerine teslim edilir. İş planı kabul edilenler bu alanda verilen desteklerden yararlanma imkanına sahiptirler. Bahçesinde bu iş için suyu olmayanlar buradan alacakları belgeler ile ruhsatlı su kuyusu açtırma imkanına sahiptirler. ayrıca bu işi ruhsatlı yapanlar bahçelerine elektrik hattı için başvurabilirler.

Ceviz Ağacı Destekleri

Yukarıda da belirttiğimiz gibi ceviz bahçesi kurmak isteyenler başvuruları kabul edilirse verilen desteklerden yararlanabilirler. Verilecek olan destekler belge karşılığında olmak ile birlikte maalesef peşin olarak verilmez. Yani Cevizlik kurmak isteyen bir çiftçinin önce bu işlemleri yapması, alacağı sertifikalı cevizleri dikmesi ve daha sonra desteklerden para talebinde bulunması gerekmektedir. Bu konuda yapılan harcamalar da belgelendirilmelidir. Bu işlemleri sırası ile yapanlara Dekar başına 1.000 TL Devlet Desteği verilmektedir. Ayrıca yeri gelmişken belirtmek isterim ki; Ceviz Yetiştiriciliğine Verilen Devlet Destekleri imkanlarından yararlanmak isteyenlerin Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı olması gerekmektedir.

Ceviz yetiştiriciliği için alınan sertifikalı ceviz fidanları içinde destek alabilirsiniz. Verilen Ceviz desteklerinden yararlanmak isteyenlerin en az 10 dekarlık bir alanda bu işi yapması gerekmektedir. En az 10 dekarlık bir arazide sertifikalı ceviz fidanı ekimi yapanlar ise dekar başına 300 liralık fidan desteğinden yararlanabilir.

Etiketler:

Yorumlar
  1. murat dedi ki:

    iyi günler bir süredir işsizim ve acil bir iş bulup para kazanmak istiyorum bana yardımcı olabilecek kişiler lütfen bana mesaj atsın acilen bir iş bulmama yardımcı olun