Kosgebkredim

Cafe Açmak Karlı Bir İş mi

Cafe Açmak Karlı Bir İş mi

Ticarete atılmak isteyenlere alternatif iş fikirleri arasında bulunan cafe açma fikri çok cazip gelmektedir. Son dönemde giderek artan cafe sayısı ve bu mekanların yoğunluğu bir çok girişimcinin dikkatini çakmaktadır. Küçük sermayeler ile başlanılan bu tarz yerler ilerleyen dönemde çok daha büyük sermayeli işlere dönüşmektedir. Sizde yeni bir iş kurma konusunda bir arayış içerisindeyseniz bu işi düşünebilirsiniz. Bu neden ile bu işi isteyenler Cafe Açmak Karlı Bir İş mi? Cafe açmanın maliyeti ne kadar? Bu işi yapmak için nereden başlamalı? İyi bir cafe açmak için nelere dikkat edilmeli? bu ve buna benzer soruların cevaplarını sizler için araştırdık.

Cafe Açmanın Maliyeti Nedir?

Herhangi bir işi yapmak istenildiği zaman insanların ilk aklına gelen bu işi yapmak için ne kadar paranın olması gerekmektedir. Sermaye için gerekli olan miktarı tamamlamada sıkıntı yaşayanlar ise bu tarz işler için kredi desteği olup olmadığıdır. Yapılacak olan işin getirisi ve temel masraflarının ne kadar olduğu muhakkak çok önemlidir. Her işte olduğu gibi cafe açmak istenildiği zaman da bunun risklerini iyi belirlemek gerekmektedir. Dükkan kirası, yakıt, personel gideri ve diğer temel giderler iyi hesaplanmalıdır. Ayrıca yeni açılacak olan bir iş yerinin oturması ve getirisinin gerçekleşme zamanının hesaplanması gibi hayati hesaplamalar yapmanız gerekmektedir.

Yukarıda belirttiğimiz masrafların belirlenmesi ve açılmak istenilen cafenin büyüklüğü sizin maliyetinizi belirleyecektir. Ülkemizdeki bu tarz yerlerin incelendiğinde birbirinden çok farklı fiyat aralığında maliyet hesabı yapıldığı ortaya çıkmaktadır. Küçük bir dükkanda bir kaç masa ve sandalye ile bu işi yapmak isteyenler 20 bin liraya bir cafe açabildikleri gibi 200 bin ile 300 bin lira arasında bir masrafı olan cafelerde bulunmaktadır. Bu neden ile öncelikli olarak siz ne kadar bütçeli veya ne kadar büyüklükte bir mekan açmak istediğinize karar vermelisiniz. Bulunduğunuz bölgedeki dükkan yapılar veya müşteri potansiyelini gözlemleyerek buna karar verebilirsiniz. Ayrıca açılmak istenilen iş yerinin nerede olacağı da bir o kadar etki etmektedir. Büyük bir alış veriş merkezinde bu işi yapmak isteyenler çok daha büyük sermayelere ihtiyaç duyacaklardır. Bu bölgedeki dükkan kiraları ve insanların rahatlıkla oturabileceği bir mekanı dekore etmek ve bu alanda hizmet vermek için yeteri kadar personel çalıştırmak sizin masraflarınızı artıracaktır.

Cafe Kazandırır mı?

Cafe Açmak Karlı Bir İş mi veya bu iş ne kadar kazandırır sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Aslına bakıldığında son dönemde genç veya orta yaş grubu bu tarz mekanları oldukça sık kullanmaktadır. Geçmiş yıllarda kahvehane kültürü nedeni ile sadece gençlerin ilgi gösterdiği bu tarz mekanlar artık orta ve üst yaş grubu tarafından da sıklıkla tercih edilmektedir. İnsanların sohbet etmek veya bir şeyler içmek adına sıklıkla gittiği bu mekanlar artık hayatın bir parçası haline geldi. Bu neden ile yeni açılacak olan bir cafe çok kısa bir sürede benimsenip ilgi görebilir. Buda bu işin ne kadar mantıklı olduğunun bir göstergesi olarak kabul edilebilir. Yeni bir iş kurma fikrine sahip olan girişimciler bu neden ile bu tür işlere büyük ilgi göstermektedir. Sizde bulunduğunuz bölgedeki bu tarz mekanları inceleyerek buna karar vermelisiniz. Ayrıca bulunduğunuz bölgede bu tarz yerlere ihtiyaç var mı? Bulunan mekanlardan daha farklı veya ilgi çekenini nasıl açabilirim fikrine sahip olmanız yararınıza olacaktır. Bilindiği gibi her zaman farklı ve ilk olanlar bir adım öndedir. Bu neden ile sıradan veya her yerde bulunan bir cafe açmaktan ziyadi çok daha farklı bir mekan açma konusunda hayallerinizi zorlamalısınız.

Dükkan Açmak İçin Devlet Desteği

Yukarıda da belirttiğimiz gibi yeni bir cafe açmak için 20 bin lira ile 300 bin lira arasında değişen sermaye ihtiyacınız olacaktır. Bu konuda farklı plan veya hayalleri olanlar bunu gerçekleştirmek adına bir takım desteklerden yararlanabilir. Bu konuda insanların ilk aklına gelen kredi kullanarak sermaye oluşturmaktır. Bilindiği üzere Devlet veya Özel bankalar yeni bir iş kurmak isteyen girişimcilere finansal destek kredisi vermektedir. Düşük faiz oranı ve uzun vade imkanı ile sizde bu tür kredilere başvuruda bulunabilirsiniz. Bunun yanında kendi işini kurmak isteyenlere verilen Kosgeb hibe ve faizsiz kredi desteği bulunmaktadır. Şartları taşıyanlar verilen bu destekler için bağlı bulundukları kosgeb birimlerine başvuruda bulunabilirler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.