Kosgebkredim

Bayan İnfaz Koruma Memuru Olma Şartları

Bayan İnfaz Koruma Memuru Olma Şartları

İnfaz ve Koruma Memuru bilindiği üzere açık ve kapalı ceza İnfaz kurumlarında görev alırlar. Bu alanların ve mahkumların güvenliğinden sorumlu olan gardiyanlar devlet memuru olarak çalışırlar. İnfaz ve koruma memuru kadrosunda görev almak isteyenlerin hangi okul mezunu olmaları gerekir? Kimler infaz koruma memuru olabilir. Gardiyan olmak için aranan genel ve özel şartlar nelerdir. Bayanlar infaz koruma memuru nasıl olabilir? Gardiyanlık bayanlar için uygun bir meslek midir? İnfaz ve koruma memurluğu hakkında tüm merak edilenleri Bayan İnfaz Koruma Memuru Olma Şartları başlığı ile sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Gardiyan Nasıl Olunur

Devlet kadrosunda bir meslek sahibi olmak veya üniformalı bir iş hayali kuranlar bu işe oldukça ilgi göstermektedir. Her ne kadar çalışma ortamında suçlu veya hükümlüler ile çalışmak zorunda kalınsa da bu işi yapmak isteyen binlerce kişi bulunmaktadır. Bunun en büyük nedenlerinin başında az önce de belirttiğimiz gibi devlet güvencesinde bir iş olmasıdır. Erkek veya bayan gardiyan adayları bu kadroda görev almak için belirli bir takım genel ve özel şartları taşımak zorundadır. Bilindiği üzere her Devlet Memurluğu kadrosunda görev almak isteyenler gibi bu meslek de görev almak isteyenler de KPSS sınavına girmek zorundadır. Bunun ile birlikte bu alanda görev almak isteyenleri Genel ve Özel şartları taşıması ve bu şartların dışında yapılan sözlü mülakat uygulamasında başarılı olması gerekmektedir. Şimdi bu kadroda görev almak adına başvuruda bulunmak isteyenlerin taşıması gereken şartların neler olduğunu kısaca belirtelim;

İnfaz ve Koruma Memuru Olmanın Şartları

Açık veya Kapalı bir cezaevi görev almak adına Bayan İnfaz ve Koruma Memuru olmak isteyenlerin taşıması gereken genel şartlar her Devlet Kadrosunda görev almak isteyenler ile aynıdır. Bunların neler olduğunu hatırlatmak gerekirse:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • En az lise ve dengi okul mezunu olmak
 • Kamu haklarından mahrum bulunmamak
 • Görevini yapmaya engel bir sağlık sorunun bulunmaması
 • En son yapılan KPSS sınavından 70 ve üzerinde puan almış olmak
 • Erkek adayların askerliğini yapmış, ilişkisi olmamak veya ertelemiş olmak

Yukarıda belirtilen genel şartlara ilave olarak mesleğin gerektirdiği özel şartları da taşımanız gerekmektedir. Gardiyan olmak için istenilen özel şartlar da şu şekilde sıralanmaktadır;

 • 18 yaşından büyük 30 yaşından küçük olmak
 • Erkek adayların en az 170 cm ve üzerinde olması
 • Bayan adayların en az 160 cm ve üzerinde olması
 • Boy ve kilo endeksinin 13 den fazla 17 den az olmaması

İnfaz Koruma Memuru Mülakat Sınavı

Yukarıda belirtilen şartları taşıyanlar bu kadroda görev almak adına açılan alımlara başvuruda bulunabilirler. Yapılan başvurular başvuru sahiplerinin KPSS sınav puanına göre sıralanmakta ve alım yapılacak kişi sayının 3 ile 5 katı belirlenerek mülakat uygulamasına alınırlar. Mülakatta alınacak olan puan ve KPSS puanının ortalamasına göre adayların başarı listesi oluşturulur. Bayan İnfaz Koruma Memuru Olma Şartları arasında büyük önem taşıyan mülakat sınavında sorulacak olan sorular aşağıda belirtilen konu başlıklarından seçilmektedir.

 • Genel Kültür
 • Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi
 • Kadronun gerektirdiği mesleki bilgiler
 • Bir konuyu kavrama ve ifade etme becerisi

Bayan Gardiyan Olmak Zor mu?

Yukarıda İnfaz ve Koruma Memuru olmak isteyenler için genel ve özel şartlardan bahsettik. Şimdi bu kadroda görev almak isteyen ve bu iş hakkında herhangi bir bilgisi olmayan bayanların en sok sorduğu soruya cevap vermek istiyorum. Cezaevinde kapalı bir ortamda nöbet sistemi ile çalışmak bunun yanında suçlu veya suç işlemiş ve bunun sonucunda ceza işlemiş kişiler ile çalışmak bir çok kişiyi korkutur. Özellikle bayanlar bu tür bir iş yerinde çalışmak istemeyebilir. Bunu doğal karşılamak gerekir. Fakat bu görevi severek yapan veya severek yapmak isteyen binlerce kişinin de olduğunu unutmamalıyız.

Bilindiği üzere Ülkemizde birbirinden farklı onlarca türden cezaevi bulunmaktadır. Bunlardan en çok bayan çalıştıran cezaevleri bayan cezaevleri olarak bilinir. Bunun dışında kalan açık ve kapalı cezaevlerinde erkek mahkumların kaldığı cezaevlerinde bayan infaz korumalar çok daha rahattır. Erkek mahkumlar ile erkek gardiyanlar ilgilenirken bayan infaz ve koruma memurları diğer işler ile ilgilenirler. Bu işler resmi yazışmalar başta olmak üzere idari bölümlerde yapılan işlerdir. Bu neden ile Bayan İnfaz Koruma Memuru Olma Şartları hakkında araştırma yapanların; herhangi bir korkusu veya kaygısının olmaması gerekir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.