Kosgebkredim

Arının Oğul Vermesi Nasıl Engellenir

Arının Oğul Vermesi Nasıl Engellenir

İlkbahar mevsiminin gelmesi ile birlikte bir çok arıcılık faaliyeti yapanların en büyük sorunu oğul almak veya oğul kaçırmak olarak bilinir. Bazı geleneksel arıcılar oğul almak ile arı kolonisi çoğaltmakta ve bu kişiler oğul almak için beklemektedir. Teknik arıcılıkta ise bunun sakıncalarından bahsedilmekte ve arıyı farklı yöntemler ile çoğaltarak oğul almamak için çalışma yapmaktadır. Bu neden ile teknik arıcılık oğul almamak adına bir takım önlemlerden bahsetmektedir. Oğul almamak için yapılması gerekenler. Arı neden oğul verir? Arının Oğul Vermesi Nasıl Engellenir. Arının oğula gideceği nasıl anlaşılır vb. sorulara cevap bulmak gerekmektedir.

Arı Neden Oğul Verir

Oğul alarak arısını çoğaltan bir arıcı bu olaya oldukça fazla sevinir. Bir kovanın birden fazla oğul vermesi arıcının kovan sayısını artıracağından dolayı oldukça önemlidir. Fakat oğul veren her arıyı yakalamak yüzde yüz mümkün değildir. Bazı arılar oğul verirler fakat arıcı bunu fark edemeyebilir veya kaçırabilir. Bu tamamen bir risk olarak değerlendirilmelidir. Güçlü bir arı kolonisi ile bal sezonuna girmek her arıcının istediği bir olaydır. Bu neden ile bulunduğu bölgeye göre değişiklik gösterebilmek ile birlikte Nisan, Mayıs ve Haziran ayları arının oğul verem dönemi olarak bilinir. Bal akımının yaklaştığı bir günde verilen oğul o sezonun bereketsiz geçmesine hatta büyük zararla kapatılmasına neden olabilir. Bu neden ile arı oğul vermeden önce yapılması gereken bir takım önlemleri yaparak sizde bal sezonunu bereketli geçirebilirsiniz. Bu kısa hatırlatmadan sonra arının neden oğul verdiği hakkında biraz bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Bu nedenler arının cinsinden bulunduğu iklim yapısına kadar bir çok nedenden oluşmaktadır. Geleceğini ve kolonisinin durumunu analiz eden arılık aşağıda belirtilen nedenlerden dolayı oğul verme eyleminde bulunabilir.

Arının Oğul Verme Nedenleri

Neslini sürdürmek ve yeni bir yaşam alanı elde etmek adına oğul yapma eğilimi gösteren arını buna tetikleyen bazı nedenler olduğunu bilmek gerekir. Arının genetik yapısı, çalışma alanının yetersizliği, fazla sıcak hava ve ana arının yaşı gibi faktörler ilk akla gelen sebeplerdir. Arının Oğul Vermesi Nasıl Engellenir diye araştırma yapanların bu neden ile öncelikli olarak arıyı oğula iten sebepleri bilmeli ve kovanlarını buna göre analiz etmelidir.

 • Arının Genetik Yapısı: Arının genetik yapısında oğul verme eğilimi yüksek olan arı ırkları bulunmaktadır. Arıcılık yapacakların bu neden ile ana arı ırkını belirlerken bu olaya dikkat etmesi gerekmektedir. Bulunduğu bölgeye uygun, bal verimi yüksek, hastalıklara direnci yüksek, oğula eğilimi düşük olan arı ırkını tercih etmeniz gerekmektedir.
 • Arıya Yeterli Çalışma Alanı Sağlamak: Arının kendi hayatını sürdürmesi adına bir takım çalışma yaptığını düşündüğümüzde buna imkan tanımak gerekmektedir. Arının stok yapması ve yavru yapması için yeterli alana sahip olması gerekmektedir. Özellikle Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında arının petek durumunu ve kovan yapısını düzenlemeniz gerekmektedir. Yeteri kadar yer bulamayan arı sıkışarak kendisini rahatsız hisseder ve oğul verme eğilimine girer.
 • Çevre Koşulları: Arı çok zeki ve düzenli bir çalışma sistemi olan bir canlıdır. Bol nektar akımının olduğu bölgelerde arı daha fazla çoğalmak ve daha fazla stok yapmak adına oğul verme eğiliminde bulunabilir. Bu konuda bulunduğunuz bölgenin yapısını bilmeli ve arının hareketlerini izlemelisiniz.
 • Ana Arının Yaşı: Ana arının yaşı oğul verme eğilimine büyük etki etmektedir. Arının yeteri kadar yavru atmaması, fazla erkek arı atması oğul vermesi için arıyı tetikleyebilir. Bu neden ile ana arı kartı ile kolonideki tüm arıların takibini yapmalı ve gerekli görüldüğü zamanlarda ana arı değiştirilmelidir.

Oğul Vermemek İçin Yapılması Gerekenler

Teknik arıcılıkta oğul alarak değilde bölerek arı çoğaltma sistemi uygulanmaktadır. Tabi ki kesinlikle bunu yapmalısınız diyemeyiz. İsteyenler geleneksel sistem arıcılık yapmak isteyebilir ve arısını oğul alarak çoğaltabilir. Fakat yukarıda da belirttiğimiz gibi bunun bir çok sakıncası bulunmaktadır. Arı oğulunu kaçırmak ve bal sezonuna zayıf arı ile girmek en önemli iki sıkıntı olarak bilinir. Bu neden ile oğul almak istemeyenler yukarıda belirttiğimiz oğul nedenlerini bilmelidir. Bunun ile birlikte oğul verememek için ne yapılması gerektiği ile ilgili bir kaç bilgi vermek istiyorum.

Oğul Vermemek İçin Yapılması Gerekenler 

 • Oğul verme eğilimi düşük olan arı ırkları ile arıcılık yapmak
 • Mevsimsel arı bakımlarını düzenli ve eksiksiz yapmak
 • Arının gelişimini takip ederek zamanında petek ilavesi yapmak
 • Arının hastalıklarla mücadelesinde doğru adımları atmak
 • Kovanların havalandırması dikkat ederek kovanların havalanmasını sağlamak
 • Kovanların güneşin altında bırakılmaması kovan içindeki arının rahatlamasını sağlayacaktır
 • Arının kata çıkmasını sağlamak

Yukarıda belirttiğimiz oğul almamak için yapılması gerekenleri düzenli olarak kontrol ederek sizde arının oğul eğiliminde olup olmadığını belirleyebilirsiniz. Arının ısrarla ana memesi yapması ve ısrarla oğula yönelmesi bazen ne yapsanız da engellenemeyebilir. Bunun en büyük nedeni ise arının genetik yapısına bağlanmaktadır. Arının Oğul Vermesi Nasıl Engellenir diye araştırma yapanlar yukarıda belirtilen nedenleri iyi analiz ederek arısının oğul vermesini engelleyebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.