Kosgebkredim

Arıcılık İşi Ne Kadar Kazandırır

Arıcılık İşi Ne Kadar Kazandırır

Arıcılık yapmak isteyenlerin en merak ettiği konu bir kovan arı ne kadar kazandırır? elde edilen balın fiyatı nasıl belirlenir. Bir kovan arı ne kadar bal verir? Arıcılık nerede yapılır. En iyi bal yapan arı cinsi hangisi? Arıcılık İşi Ne Kadar Kazandırır? arıcılık için ne kadar sermaye gerekir. Bu iş için kredi veren bankalar hangileri. arıcılık yapmak için devlet desteği var mı? Arı ve arıcılık hakkında bu ve buna benzer; soruların cevabını Arıcılık İşi Ne Kadar Kazandırır başlığı ile sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Arıcılık İçin Ne Kadar Sermaye Gerekir?

Arıcılık veya arı yetiştiriciliği oldukça ilgi görmektedir. Ülkemizde on binlerce kişi az veya çok sayıda kovan ile arıcılık faaliyetini sürdürmektedir. Sizin de bu konuda bir ilginiz veya düşünceniz varsa yukarıdaki sorulara cevap bulmanız gerekmektedir. Küçük sermayeli yeni bir iş fikri arayanlar arı yetiştiriciliği ile muhakkak karşılaşırlar. Bulunduğunuz bölgeye uygun arı cinsi ile yapılacak küçük bir başlangıç; ileride işlerinizin büyümesi ve daha fazla kazanmanızı sağlayabilir. Bu nedenle arı yetiştiriciliği yapmak isteyen bir kişinin bu konu hakkında belirli kuralları bilmesi gerekmektedir. Bunun içinde bir kursa katılmak veya bu işi yapan birisinin yanında bulunmak gerekmektedir.

İlk defa arıcılık yapmak isteyenlerin belirli bir takım malzeme veya ekipmana ihtiyacı olacaktır. Bunları kısaca sıralamak gerekirse:

 • Arı kovanı
 • Arı
 • Çerçeve
 • Ham petek
 • Arıcı kıyafeti
 • Körük
 • El Demiri
 • Şerbetlik
 • Suluk
 • Ham Petek Yapıştırma Aparatı
 • Petek Teli

Yukarıda belirttiğimiz malzemeler her arıcı da olması gereken temel malzeme ve ekipmanlardır. Sizde bu işi yapmak istiyorsanız bunları muhakkak almalısınız. Belirttiğimiz malzemeler içerisinde arı dışında kalanlar için bin ile 2-3 bin lira arasında bir harcama yapmanız gerekmektedir. Arıcılık faaliyetinde asıl olan ve en çok sermaye gerektiren arı olacaktır. Kaç kovan ile arıcılık yapacağınız bu neden ile size gerekli olan sermayeyi belirleyecektir. 10 Çerçevelik bir arının ırkına göre ortalama fiyatı 600 lira ile 1.000 lira arasında değişmekte olup; sizin alacağınız arı sayısına göre sermaye ihtiyacınız değişiklik gösterebilir.

Arıcılık Kazançlı Bir İş midir?

Hangi işi yaparsanız yapın bunun bir getiri olmak zorunda. Arıcılık faaliyetinde bulunacak kişinin de bu neden ile Arıcılık İşi Ne Kadar Kazandırır veya bu işin getirisi iyi midir sorusunu sorması gayet doğaldır. Belirli bir sermayenin bağlanması ve arının bakımı için yapılan harcama ve emeğin bir karşılığı olmak zorundadır. Bu getiri bulunduğunuz bölge, iklim koşulları, hastalık ve sizin arı ile olan ilginize göre değişiklik gösterebilir. Bunun için arıcılık işinden şu kadar kazanacaksınız demek kesinlikle doğru değildir. Bu sizin elinizde demek daha doğrudur. arının bakımı, beslenmesi ve gerekli şartların oluşturulmasının yanında o yılki bal akımının verimli geçmesi sonuçlarının bir araya gelmesi ile sizde bal elde edebilirsiniz. Birbirine bağlantılı bu olayları doğru bir şekilde yapanlar kovan başına 15 kg. ile 50 kg. arasında bal elde edebilir. ortalama bir balı 75 lira ile 150 lira arasında satarsanız kovan başına 1.250 lira ile 7.500 lira arasında bir gelir elde etmeniz mümkündür.

Arıcılık Kazançlı Bir İş midir

Arıcılık yapanlar sadece bal ile para kazanmanın yanında diğer arı ürünleri ile de; para kazanma imkanına sahiptir. Bilindiği üzere arı işi yapanlar balın dışında polen, arı sütü, propolis ve ana arı satışı yaparak kazançlarını artırmaktadır. Sizde arıcılık yaparak para kazanmak istiyorsanız bu tür ürünleri de elde etmenin uğraşını vermelisiniz. Son dönemde bir çok arıcı bu konuda önemli bir yol kat ettiler. Özellikle arı sütü üretiminde büyük yol kat edildi. Arıcılıkta en iyi parayı kazandıran arı sütü üretimi hakkında sizde bilgi sahibi olup bu işe yönelmelisiniz.

Doğru Arı Cinsini Belirlemek

Arı yetiştiriciliği yapacak olan bir kişinin bu işin incelikleri ve bilinmesi gerekenler hakkında muhakkak; eğitim alması gerekmektedir. Bu konuda Halk Eğitim Merkezlerinde verilen kurslar büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle arıcılık ile ilgili herhangi bir bilgisi olmayan bir kişinin bu kurslara muhakkak katılması gerekmektedir. Ayrıcı verilen destekler ve diğer sorumluluklar için de bu kurslara katılmak ve arı yetiştiriciliği belgesine sahip olmanız gerekir. Bu kısa hatırlatmadan sonra sizin Arıcılık İşi Ne Kadar Kazandırır sorusu ve bu işin en doğru şekilde yapılması adına; bulunduğunuz bölgeye uygun olan arı ile çalışmanız gerekmektedir. Bulunduğunuz bölgenin iklim koşullarına en iyi uyan arıyı belirlemeniz sizin kazancınıza artırabileceği gibi; aynı zamanda uzun soluklu ve sıkıntısız bir şekilde arıcılık yapmanızı da sağlayacaktır. Bu nedenle arıcılık yapmak isteyen birisinin arı türleri hakkında da bilgi sahibi olması gerekmektedir.

Arıcılık En İyi Nerede Yapılır

Arıcılık İşi Ne Kadar Kazandırır sorusunun yanında sorulan ve çok önemli olan bir diğer soru da Arıcılık nerede yapılır? Yukarıda da belirttiğimiz gibi ülkemiz bu konuda Dünyanın en şanslı bölgesinde bulunmaktadır. Bitki çeşitliliği ve nektar bolluğu ile her bölgemizde rahatlıkla arıcılık faaliyeti yapılabilir. Bunun için az öncede belirttiğim gibi yapılması gereken bulunduğunuz bölgeye uygun olan; arı cinsini belirlemek olacaktır. Bunun dışında işi doğru yapanlar Ülkemizin her bölgesinde farklı bal ürünü elde edebilir ve para kazanabilirler.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.